Testy sprawnościowe dla kandydatów do klasy sportowej
Testy sprawnościowe dla kandydatów do klasy sportowej
w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu
1. Bieg wahadłowy 3x10 m - próba szybkości
wykonanie:
Pokaz i objaśnienie: 1 próba rozgrzewkowa, 2 próby mierzone
Testowany przyjmuje pozycję startu wysokiego za linią startu przy tyczce nr 1, naprzeciw linii mety - tyczka nr 2. Na sygnał „start” lub inny (np. gwizdek) biegnie jak najszybciej do tyczki nr 2, obiega w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara (lewym barkiem), biegnie do tyczki nr 1, obiega tyczkę jak wyżej i biegnie w kierunku mety
pomiar:
Mierzący próbę ustawiony prostopadle do linii biegu naprzeciw tyczki nr 2. Stoper zostaje uruchomiony z chwilą oderwania dowolnej nogi od podłoża, a wyłączony z chwilą przekroczenia linii mety (barki przekraczają linię tyczki nr 2). Pomiaru dokonuje się z dokładnością do 0,01s. W przypadku poślizgnięcia, przewrócenia się, dopuszcza się powtórzenie próby.
2. Skok w dal z miejsca - próba mocy
wykonanie:
Pokaz i objaśnienie: 1 próba rozgrzewkowa, 2 próby mierzone (jedna po drugiej).
Testowany staje w rozkroku (pozycja w rozkroku), tuż przed linią odbicia (nie można stać na linii), po czym wykonuje odbicie obunóż i ląduje na podłoże (można wykonywać zamachy i przedmachy, wychylać się w przód i w tył, przetaczać się na stopach, ale nie wolno oderwać stóp od podłoża).
pomiar:
odległość skoku mierzy się po linii prostej, prostopadle od linii odbicia skoku, do najbliższego śladu pozostawionego przez dowolną część ciała - przymiar (listwa), w przypadku upadku na plecy badany może próbę powtórzyć.
Próbę wykonuje się dwukrotnie – jedna po drugiej, wynik podaje się z dokładnością do 1 cm. Zapisujemy wynik lepszy z dwóch wykonanych prób.
3. Rzut piłką lekarską znad głowy w przód - próba siły
wykonanie:
Pokaz i objaśnienie: 1 próba rozgrzewkowa, 2 próby mierzone.
Testowany staje w rozkroku (pozycja w rozkroku) przodem do kierunku rzutu, tuż przed linią rzutu (nie można stać na linii), ramiona uniesione nad głową, piłka trzymana w dłoniach oburącz. Wychylając się w tył wykonuje wyrzut, tzw. „ autem” (można wychylać się w przód i w tył, przetaczać się na stopach, ale nie wolno oderwać stóp od podłoża). Po rzucie nie wolno przekroczyć linii rzutu żadną częścią ciała.
pomiar:
odległość rzutu mierzy się od linii rzutu do najbliższego śladu pozostawionego przez piłkę - bliższa krawędź piłki, po linii prostej, prostopadle do linii rzutu. Próbę wykonuje się dwukrotnie – jedna po drugiej.
Wynik podaje się z dokładnością do 5 cm. Zapisujemy wynik lepszy z dwóch wykonanych prób.