ZAJĘCIA W KLASIE 1C W RAMACH PROJEKTU UNIWERSYTET DZIECI - AKADEMIA LEŚNA. CZY GRZYBY ROSNĄ TYLKO W LESIE?

Przygotowując się do zajęć uczniowie wraz z nauczycielem przygotowali 5 słoików z hodowlą pleśni: zwilżony kawałek chleba położony na wilgotnej chusteczce higienicznej, bardzo dobrze wysuszony kawałek chleba, plasterek jabłka położony na wilgotnej chusteczce higienicznej, plasterek wysuszonego jabłka, słoik napełniony wodą do połowy. Po tygodniu obserwacji badali, czy w każdym słoiku rozwinęła się pleśń, która jest również rodzajem grzyba, mimo że nie ma trzonka i kapelusza. Podczas zajęć uczniowie porównywali budowę grzyba i rośliny. Dowiedzieli się, że nie wszystkie grzyby mają kapelusze i rosną tylko w lesie. Poznali role, jakie odgrywają grzyby w środowisku i w życiu codziennym.  Obserwując ciasto drożdżowe i etapy jego przygotowania, dowiedzieli się, że drożdże, których używają podczas robienia ciasta, racuchów, spodu do pizzy, to także grzyby. Na zajęciach uczniowie pracowali metodą eksperymentu, wyciągali wnioski, dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem.

Wioletta Zdanowicz