ZAJĘCIA W KLASIE 2C W RAMACH PROJEKTU UNIWERSYTET DZIECI - CZY MUZYKA MOŻE MNIE USPOKOIĆ?

Zajęcia rozpoczęły się muzycznym przywitaniem. Każdy z uczniów wypowiadając swoje imię musiał wymyśleć rytm i wybić go na instrumencie perkusyjnym. Osoba siedząca obok miała za zadanie powtórzyć ten rytm, a następnie wybić swój. Podsumowując zabawę doszliśmy do wspólnego wniosku, że rytmy przez nas wybijane różniły się od siebie, jedni lubią głośniejsze dźwięki, inni bardzo ciche. Następnie obejrzeliśmy film pt. „Jak muzyka pomaga uporać się ze złością?”. Poznaliśmy historię Bartka, który przeżywał emocje i odreagowywał napięcia podczas słuchania muzyki. W czasie kolejnej zabawy wykonywaliśmy wymyślone przez siebie ruchy i gesty. Zadaniem klasy było naśladowanie zaproponowanych ruchów. Podczas słuchania fragmentów bardzo wolnej i bardzo szybkiej muzyki mogliśmy doświadczyć, jak muzyka może wprowadzić nas w dobry nastrój oraz rozluźnić. Każdy opowiedział, co wtedy czuł, w jakim był nastroju i jakie emocje mu towarzyszyły. Na zakończenie zajęć włączyliśmy muzykę relaksacyjną, położyliśmy się na poduszkach i zamknęliśmy oczy. Nauczyciel czytał nam powoli tekst, dzięki któremu mogliśmy się zrelaksować i przenieść w miłe, przyjemne dla nas miejsce. Wykonaliśmy również sobie masaż relaksacyjny pleców w rytm muzyki. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, że w zależności od tego jakiej muzyki słuchamy, tak pobudzamy nasze ciało i umysł.

Wioletta Zdanowicz