ZAJĘCIA W KLASIE 2C W RAMACH PROJEKTU UNIWERSYTET DZIECI - MUZYKA. DO CZEGO INSPIRUJĄ NAS DŹWIĘKI? PO CO JEST MUZYKA W FILMIE?

Kolejne zajęcia w ramach projektu uczniowie rozpoczęli od obejrzenia krótkiego filmiku przedstawiającego drogę. Dzięki różnym ścieżkom dźwiękowym przekonali się jak ważną rolę odgrywa muzyka w filmie. Następnie na przykładzie filmu animowanego „Odlot” zapoznali się z terminem leitmotiv- motywem przewodnim, melodią, która powraca w filmie kilka razy, pomimo zmiany jej brzmienia, zmiany instrumentów, tempa, jest to cały czas ta sama muzyka. Dzięki muzyce w filmie, dzieci dostrzegły, jak wielką zmianę przeszła postać głównego bohatera. Oglądając film doszły do wspólnego wniosku, że wraz z muzyką zmieniają się nasze odczucia i wrażenia. Następnie nauczyciel wprowadził uczniów w niesamowity świat musicali. Zaskakujące było dla nich to, że filmy, które znają i które już oglądali to musicale filmowe. W musicalu filmowym piosenki wprowadzane są w celu przedstawienia treści lub sylwetki bohaterów. Uczniowie dowiedzieli się również, że większość filmów produkowanych przez znaną im wytwórnię Disneya, to właśnie animowane musicale filmowe. Podsumowując zajęcia uczniowie słuchając ścieżek dźwiękowych ze znanych filmów tj. „Harry Potter”, „Piraci z Karaibów”, „Gwiezdne Wojny” próbowali odgadnąć ich tytuły i fabułę.

Wioletta Zdanowicz