Wycieczka klas 3A i 3C Kraków – Zakopane – Wieliczka ( 05 – 07.10.2022 r.)

Pierwszego dnia trzecioklasiści wraz z opiekunami udali się do Krakowa. Swoją przygodę rozpoczęli w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie samodzielnie eksperymentowali, zdobywali wiedzę i dobrze się bawili, poznając świat rożnymi zmysłami. Następnym punktem był cudowny, zabytkowy Kraków. Spacerując po dawnej stolicy, uczniowie przeszli przez Bramę Floriańską, ulicę Floriańską i doszli na Rynek Główny, gdzie zobaczyli Wieżę Mariacką, Barbakan, Sukiennice oraz Zamek na Wawelu, przy którego zboczu ogniem ział Smok Wawelski. Po długim i wyczerpującym dniu, udali się do urokliwej, górskiej miejscowości Murzasichle, w której mogli podziwiać zaśnieżone Tatry oraz Śpiącego Rycerza (Giewont).

Drugiego dnia powitało ich słoneczne Zakopane. Uczniowie udali się zielonym szlakiem do Doliny Kościeliskiej, podziwiając po drodze piękne, górskie krajobrazy. Pani przewodnik opowiadała ciekawe legendy związane z górami. Uczniowie poznali również na czym polega praca i zawód przewodnika. Następnie udali się na zwiedzanie Zakopanego. Spacerując po Krupówkach, poznali smak oscypka oraz zakupili pamiątki. Wieczorem, po długiej wędrówce, dzieci oddały się basenowym kąpielom i zabawom w pensjonacie, w którym nocowali.

Trzeciego dnia w zabytkowej kopalni soli w Wieliczce czekało uczniów mnóstwo ciekawostek i tajemnic do odkrycia. W trakcie zwiedzania pod okiem Pani przewodnik uczniowie dowiedzieli się wielu interesujących rzeczy. Dzieci pokonały ponad 3 km krętych korytarzy i 800 schodów, aby zejść na głębokość 135 m pod powierzchnię ziemi. W czasie tego długiego spaceru miały okazję podziwiać wspaniałe komory, piękne kaplice m.in. Kaplicę św. Kingi, zapierające dech w piersiach posągi, różne maszyny, interaktywne pokazy legend oraz urokliwe podziemne jeziora solankowe.

Późnym wieczorem, zmęczone, ale pełne wrażeń i niesamowitych wspomnień dzieci wróciły pod skrzydła stęsknionych rodziców.

Wioletta Zdanowicz

Beata Burdzy