Zajęcia w ramach projektu Uniwersytet Dzieci - Ciekawscy trzecioklasiści – Ile planet ma Układ Słoneczny?

W ramach projektu Uniwersytet Dzieci, uczniowie klasy 3c mieli okazję wzbogacić i poszerzyć wiedzę o Układzie Słonecznym. Zapoznali się z kolejnością położenia planet, poznali cechy poszczególnych planet oraz różnicę między planetą, a gwiazdą. Po prezentacji filmu pt. "Jak powstają planety?, w którym została wyjaśniona geneza ich powstawania, w grupach, ułożyli kosmiczne puzzle, przedstawiające Układ Słoneczny oraz prowadzili ożywioną dyskusję porównując swoje prace. Po omówieniu prezentacji multimedialnej „Podróż przez Układ Słoneczny”, uczniowie dostali materiały symbolizujące 8 planet Układu Słonecznego (ziarna pieprzu, grochu, jabłka, mandarynki, śliwki, orzechy laskowe), z których mieli zbudować Układ Słoneczny, gdzie każde ziarno/owoc przypisany będzie konkretnej planecie. Po zaprezentowaniu swoich modeli, każda grupa próbowała uzasadnić swój wybór. Podsumowując zajęcia, uczniowie wzięli udział w quizie ZGADUJ- ZGADULA, odpowiadali na pytania związane z tematem zajęć, sami również wymyślali zagadki na temat planet oraz zadawali pytania innym uczniom. Podczas zajęć powstały kreatywne prace plastyczno-techniczne.

Wioletta Zdanowicz