Wycieczka II c w Państwowej Straży Pożarnej

W dniu 8.11.2016 r. klasa II c wybrała się na wizytę do Sali edukacyjnej „Ognik” utworzonej przy siedzibie Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu. Podczas krótkiej pogadanki funkcjonariusz Straży Pożarnej opowiedział dzieciom o najczęstszych przypadkach zagrożenia zdrowia i życia ludzi, w których niezbędna jest pomoc strażaków. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w rozmowie, wykazując się przy tym całkiem sporą wiedzą. Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną. Dzieci uczyły się dokonywać telefonicznego zgłoszenia zdarzeń losowych, w kuchni ćwiczyły gaszenie rozpalonego tłuszczu, uczestniczyły także w ewakuacji z płonącego pomieszczenia. Wszyscy przeszli także instruktaż wykonywania sztucznego oddychania, ale niektórzy byli w tym naprawdę dobrzy.  Potem przyszedł czas na zabawę podczas której każdy mógł poczuć się jak prawdziwy strażak. Do dyspozycji dzieci były specjalne stroje oraz kaski, duży wóz strażacki, a także  narzędzia: drabina, piły, topory, nożyce (oczywiście w wersji zabawkowej). Na zakończenie naszego pobytu dzieci odwiedziły jeszcze centrum dowodzenia oraz garaże, w których zobaczyły lśniące czystością strażackie pojazdy oraz sprzęt do ratowania ludzi i zwierząt. Serdecznie dziękujemy strażakom za poświęcony nam czas, jesteśmy przekonani, że dzięki tej wizycie będziemy bardziej świadomie dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.

Wychowawca klasy II c   Danuta Konieczna