Wycieczka do Rezerwatu Torfowiska pod Węglińcem

W piątek 6.10.2017 po trzeciej lekcji, całą klasą razem z naszą Panią Krystyną Pogłódek udaliśmy się na wycieczkę do Rezerwatu Torfowiska pod Węglińcem. Tam poznaliśmy pana Marka który jest nadleśniczym. Jego praca polega na zarządzaniu lasami, prowadzeniu gospodarki leśnej , ochranianiu takich rezerwatów oraz zwalczaniu przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego. Pan Marek z przyjemnością oprowadzał nas i opowiadał  o tym rezerwacie.

Ten rezerwat został ustanowiony 19 września 1959r. w gminie Węgliniec (powiat zgorzelecki). Powierzchnia chronionego terenu to 1,35ha. Nigdzie w Polsce w obszarze nizin nie występuje rosnąca tutaj sosna błotna. Jej naturalnym środowiskiem są tereny górskie i podgórza. Sosna błotna to gatunek, który łączy cechy sosny zwyczajnej i kosodrzewiny. Drzewiaste odmiany osiągają tu do 20m. Dodatkową ochroną dla tych drzew jest rozległe torowisko stacji Węgliniec. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 64 gatunków roślin naczyniowych oraz 11 gatunków mchów. Do roślin podlegających ochronie gatunkowej oprócz sosny błotnej należą: bagno zwyczajne i kruszyna pospolita, objęte ochroną częściową.

W trakcie zwiedzania tego rezerwatu Pani rozdała nam karty pracy które  uzupełnialiśmy zdobytą wiedzą o tym rezerwacie. Po uzupełnieniu kart wspólnie omówiliśmy ich wyniku. Dodatkowa atrakcją wycieczki była jazda pociągiem i wspólna praca z uczniami Liceum Ogólnokształcącego Cogito z Panią Jolantą Lotitz – Dobrowolską.  Było to ciekawe doświadczenie,dzięki tej wycieczce mogliśmy zobaczyć to interesujące miejsce.

Filip Ciaciek  IId