Regulamin biblioteki szkolnej
Regulamin biblioteki szkolnej
Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi
im. Jarosława Iwaszkiewicza w Zgorzelcu
Rozdział I
Użytkownicy biblioteki
§ 1
1. Z biblioteki szkolnej mogą korzystać:
1) uczniowie,
2) nauczyciele zatrudnieni w szkole,
3) inni pracownicy szkoły,
4) rodzice (opiekunowie prawni) uczniów.
- Użytkownicy biblioteki zobowiązani są zapoznać się z postanowieniami Regulaminu zanim rozpoczną korzystanie ze zbiorów.
- Zaleca się, aby użytkownicy biblioteki, w których domu panuje choroba zakaźna, powstrzymali się od korzystania ze zbiorów.
§ 2
- Użytkownicy biblioteki przed rozpoczęciem korzystania ze zbiorów podlegają rejestracji.
- Uczniowie szkoły są rejestrowani automatycznie po przyjęciu do szkoły na podstawie dokumentacji szkolnej.
- Osoby wymienione w §1 ust. 1 pkt. 2-3 podlegają rejestracji podczas pierwszych odwiedzin w celu wypożyczenia materiałów bibliotecznych. Nie istnieje obowiązek rejestracji, jeżeli czytelnik zamierza korzystać ze zbiorów na miejscu.
Rozdział II
Korzystanie ze zbiorów
§ 3
- Każdy użytkownik odwiedzający bibliotekę zgłasza swoje przybycie bibliotekarzowi określając jednocześnie, w jaki sposób zamierza korzystać z biblioteki:
1) wypożyczać książki i/lub czasopisma,
2) korzystać z książek i/lub czasopism na miejscu,
3) inny sposób.
- Każdy użytkownik biblioteki zobowiązany jest przestrzegać zasad porządkowych określonych przez nauczyciela bibliotekarza.
§ 4
- Biblioteka udostępnia zbiory zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Bibliotekarz wypożycza do domu książki wyłożone na ogólnie dostępnych regałach.
- Czytelnik może wypożyczyć maksymalnie 3 książki.
- Książki wypożycza się na okres jednego miesiąca, z wyjątkiem:
1) lektur omawianych, które wypożycza się na okres dwóch miesięcy,
2) podręczników szkolnych, dotowanych podręczników i materiałów edukacyjnych, które wypożycza się do końca roku szkolnego,
3) książek z działu Psychologia oraz Oświata. Pedagogika. Wychowanie. Szkolnictwo, które wypożycza się nauczycielom na okres pięciu miesięcy.
- Bibliotekarz wypożycza do domu zeszyty czasopism – z wyjątkiem najnowszego numeru tytułu systematycznie gromadzonego – na okres jednego tygodnia.
- Książki z Księgozbioru informacyjnego oraz inne materiały biblioteczne, zwłaszcza zapisane w formie elektronicznej, udostępniane są wyłącznie na miejscu w bibliotece lub na wniosek i odpowiedzialność nauczyciela, w izbach lekcyjnych jako pomoc dydaktyczna.
- Na wniosek czytelnika bibliotekarz ma prawo przedłużyć czas wypożyczenia książek i czasopism ponad okres określony w ust. 4 i 5, o ile nie ma na nie zapotrzebowania ze strony innych czytelników.
- Za przetrzymanie książek i innych materiałów bibliotecznych ponad terminy określone w ust. 4 i 5 bibliotekarz ma prawo:
1) w stosunku do uczniów – wstrzymać wypożyczenia i wstawić naganną ocenę
z zachowania;
2) w stosunku do nauczycieli i innych pracowników – wstrzymać wypożyczenia
i wnioskować do dyrektora o pociągnięcie do odpowiedzialności pracowniczej;
3) w stosunku do rodziców (opiekunów prawnych) – wstrzymać wypożyczenia.
- Wszystkie wypożyczone materiały biblioteczne należy zwrócić do biblioteki przed zakończeniem roku szkolnego w terminie określonym przez nauczyciela bibliotekarza.
§ 5
- Książki z Księgozbioru podaje wyłącznie bibliotekarz.
- Nieograniczony dostęp do półek mają czytelnicy dorośli.
§ 6
- Udostępnianie materiałów bibliotecznych podlega rejestracji w bibliotecznym programie MOL.
- Książki wypożyczone do domu rejestruje bibliotekarz odnotowując na koncie czytelnika numer inwentarzowy książki i/lub odpowiedni tytuł, rok i numer czasopisma. Przy zwrocie materiałów bibliotekarz usuwa je z konta czytelnika.
- Czytelnicy mają prawo sprawdzić prawidłowość dokonanych zapisów przez bibliotekarza.
- Czytelnicy korzystający ze zbiorów biblioteki na miejscu rejestrują udostępnienia osobiście w Zeszycie odwiedzin czytelni.
§ 7
Uczniowie korzystający z czytelni zobowiązani są do odnotowania swojej obecności w Zeszycie odwiedzin czytelni.
§ 8
Nauczyciel bibliotekarz pilnuje przestrzegania zasad porządkowych oraz pomaga wszystkim użytkownikom w korzystaniu z biblioteki, a przede wszystkim:
1) udziela pomocy w korzystaniu z warsztatu informacyjnego biblioteki,
2) udziela informacji bibliotecznych i rzeczowych na zadany temat,
3) pomaga w poszukiwaniu materiałów bibliotecznych i doradza w wyborach czytelniczych,
4) pomaga w opracowaniu dokumentu elektronicznego.
Rozdział III
Korzystanie z dotowanych podręczników, materiałów edukacyjnych
i materiałów ćwiczeniowych
§ 9
- Przed wypożyczeniem uczniom dotowanych podręczników i/lub materiałów edukacyjnych wychowawca ma obowiązek zapoznać rodziców z obowiązującym Regulaminem biblioteki oraz zebrać podpisy od rodziców (opiekunów prawnych) pod Zobowiązaniem bibliotecznym, określonym załącznikiem nr 1
do Regulaminu biblioteki, najpóźniej do dnia 15 września danego roku szkolnego i przekazać go bibliotece szkolnej. - Uczniowie na wniosek rodziców mogą sami dokonywać wypożyczeń podręczników i/lub materiałów edukacyjnych.
- Wypożyczenie materiałów dydaktycznych następuje w taki sam sposób, jak innych materiałów bibliotecznych.
- W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub zagubienia podręcznika lub materiału edukacyjnego dyrektor może żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztów zakupu podręcznika lub materiału edukacyjnego.
§ 10
- Nie wypożycza się uczniom materiałów ćwiczeniowych zakupionych z dotacji celowej i nie inwentaryzuje się ich w bibliotece szkolnej. Materiały ćwiczeniowe uczniowie otrzymują bezpłatnie.
- Odbioru materiałów ćwiczeniowych dokonują rodzice (opiekunowie prawni) uczniów potwierdzając odbiór każdego zeszytu (czy też każdej jednostki w innej formie wydawniczej) własnoręcznym czytelnym podpisem (imieniem i nazwiskiem) na Karcie rozchodu materiałów ćwiczeniowych według wzoru określonego załącznikiem nr 2 do Regulaminu biblioteki.
- Karty rozchodu materiałów ćwiczeniowych przygotowuje bibliotekarz odrębnie
do każdego materiału i dla każdej klasy.
Rozdział IV
Zasady rozliczeń z czytelnikami
§ 11
- Każdy czytelnik jest zobowiązany do poszanowania i dbania o wypożyczone książki i inne materiały biblioteczne, a w przypadku ich uszkodzenia, zniszczenia lub zagubienia – do naprawienia szkody.
- Przez uszkodzenie książki lub innych materiałów bibliotecznych rozumie się nieumyślne pobrudzenia, poplamienie, zgniecenia lub rozerwanie książki lub innych materiałów bibliotecznych bez pomniejszania ich wartości użytkowej, umożliwiającej dalsze z nich korzystanie.
- Przez zniszczenie książki lub innych materiałów bibliotecznych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie i rozerwanie, pocięcie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady, które pomniejszają wartość użytkową książki lub innych materiałów bibliotecznych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.
- Za zniszczenie książki lub innych materiałów bibliotecznych użytkownik zobowiązany jest:
1) przekazać bibliotece inny nieuszkodzony egzemplarz takiego samego lub tego samego dzieła,
2) przekazać bibliotece inne, uzgodnione z nauczycielem bibliotekarzem, dzieło o wartości nie niższej niż jednokrotna rzeczywista wartość zniszczonego dzieła.
- Za zgubienie książki lub innych materiałów bibliotecznych zadośćuczynienie bibliotece za poniesione straty przebiega w sposób analogiczny jak w ust. 3.
- W przypadku zniszczenia lub zagubienia części dzieła stanowiącego całość wydawniczą, czytelnik musi:
1) odkupić brakującą część, jeśli to możliwe,
2) zapłacić za całość dzieła, przy czym nie może rościć sobie praw
do pozostałych części.
- W przypadku odnalezienia i zwrotu zagubionych materiałów bibliotecznych, za które użytkownik dokonał zadośćuczynienia, może on domagać się zwrotu materiałów danych w zamian. Zwrotu zadośćuczynienia dokonuje się po spełnieniu wszystkich roszczeń biblioteki określonych Regulaminem.
§ 12
- Rzeczywistą wartość książki lub innych materiałów bibliotecznych, o której mowa w § 8 ust. 2 i 3, wylicza się na podstawie zapisów inwentarzowych.
- W przypadku braku wpisu wartości w inwentarzu za wartość rzeczywistą przyjmuje się średnią wartość jednostki danego typu w danym roku.
- W przypadku konieczności wyceny materiałów nie inwentaryzowanych, zwłaszcza czasopism, za wartość rzeczywistą przyjmuje się aktualne ceny handlowe.
Rozdział IV
Postanowienia końcowe
§ 13
- Interpretacja postanowień Regulaminu przysługuje nauczycielowi bibliotekarzowi.
- Sprawy sporne pomiędzy nauczycielem bibliotekarzem a użytkownikiem biblioteki rozstrzyga dyrektor.
- Organem uprawnionym do zmiany Regulaminu jest dyrektor.