Czytać każdy może, ale Mistrz jest tylko jeden ….

W piątek 11 maja w szkolnej bibliotece odbył się Konkurs Pięknego Czytania, podczas którego 27 uczniów z klas I-III walczyło o tytuł Mistrza Pięknego Czytania. Zadaniem uczestników w pierwszej części było przygotowanie dowolnego fragmentu prozy i zaprezentowanie go przed czteroosobowym jury. Czas prezentacji nie mógł przekroczyć półtorej minuty. Wśród prezentowanych utworów znalazły się m.in.: Jaś i Małgosia, Żółw i zając, Dziewczynka z zapałkami, przygody Martynki, Neli, Mikołajka czy Krecika, Kwiat paproci, Dukat, Księga dżungli, Srebrny dzwoneczek, Kuba i Buba, czyli…, Białóśnieżka i Różyczka, Ania z Zielonego Wzgórza czy Mały Książę.

W drugiej części uczniowie mieli przeczytać fragment tekstu z książki Astrid Lindgren pt.: „Dzieci z Bullerbyn”. Trudność w tej rundzie polegała na tym, że uczestnicy nie znali wcześniej tekstów, z którymi musieli się zmierzyć.

Podczas oceny jury oceniało: właściwy dobór tekstu do osoby, płynność i bezbłędność czytania, wyrazistość i dykcję, interpretację czytanego tekstu oraz ogólny wyraz artystyczny. Każdy etap podlegał osobnej ocenie.

Po podsumowaniu wyników z rundy pierwszej i drugiej okazało się, ze Mistrzem, a właściwie Mistrzynią Pięknego Czytania została uczennica klasy Ia HANIA WIERNICKA, która zaprezentowała fragment historii pt. „Skarby na strychu” zdobywając 171 punktów na 180 możliwych. Tuż za zwyciężczynią ze 170 punktami uplasował się pierwszy wicemistrz - Krystian Tryliński z klasy IIIa z utworem „Lewy, chłopak, który zachwycił świat”. Suma 167 punktów dała tytuł drugiego wicemistrza Nataszy Królikiewicz z kl. Ic, która zachwyciła jury swoją interpretacją Czerwonego Kapturka. Komisja konkursowa przyznała również trzy wyróżnienia dla: Dawida Koputa z kl. Ib, Roksany Podłużnej z kl. IIIa oraz Adama Leszczuka także z kl. IIIa.

Gratulacje i podziękowania należą się wszystkim uczestnikom, którzy musieli zmierzyć się nie tylko z nieznanym wcześniej tekstem „Dzieci z Bullerbyn”, presją czasu ale także tremą i stresem związanym z występem przed komisją. Podziękowania także należą się rodzicom oraz jury.