WIZYTA GÓRNIKÓW W KLASIE 1 A I 1 B

4 grudnia jest dniem, który kojarzy się w Polsce z obchodami górniczego święta. Z tej okazji w klasach 1a i 1b odbyło się spotkanie z górnikami. Nasi goście poszerzyli wiadomości dzieci na temat pracy w kopalni oraz zawodu górnika. Górnicy ubrani byli w galowe mundury, a na ich czapkach , które nazywają się czako lśniły czarne oraz białe pióropusze. Kolor pióropusza ma znaczenie. Zielony noszą generalni dyrektorzy, a biały zarezerwowany jest dla inżynierów i techników górniczych. Tradycyjny czarny kolor piór przynależny jest górnikom dołowym. Czerwony kolor zakładają członkowie górniczej orkiestry, zaś biało- czerwony orkiestmistrz. Dzieci dowiedziały się, jak trudna, niebezpieczna, ciężka i odpowiedzialna jest praca górnika, a także z jakich dóbr możemy korzystać dzięki wydobyciu węgla, miedzi oraz tego, że Św. Barbara jest patronką górników.

Serdecznie dziękujemy za za przybycie, zaangażowanie i poświęcony czas!