Zajęcia w klasie 3 c w ramach projektu Uniwersytet Dzieci. Ciekawscy trzecioklasiści. Dlaczego warto oszczędzać pieniądze?

Podczas zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na pytania do czego potrzebne są pieniądze, dlaczego warto je oszczędzać i jaka jest hierarchia wartości w życiu człowieka. Na zajęciach uczniowie podzieleni na trzy grupy próbowali pomóc panu Ambrożemu zaoszczędzić pieniądze na wymarzoną podróż dla rodziny.

Podczas rozwiązywania zadania próbowali podejmować różne decyzje finansowe, które nie były łatwe. Dzielili wydatki na kategorie, z których nie można zrezygnować (jedzenie, rachunki, dentysta, paliwo) i na takie, które można spróbować ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować (słodkie przekąski, trampoliny, kino, ubrania). Zaoszczędzone pieniądze oddawali do banku na lokatę i do skarbonki. Przeliczali, ile mogliby w ten sposób zaoszczędzić. Podsumowując zajęcia, doszli do wspólnego wniosku, że w oszczędzaniu bardzo ważne jest podejmowanie rozsądnych decyzji. Zanim kupimy cokolwiek, warto byśmy zastanowili się, czy to jest nam na pewno potrzebne. Z pewnością nie warto wydawać pieniędzy na chwilowe zachcianki, bo przyjemność jest krótka. Odkładając regularnie nawet małe kwoty, można zgromadzić środki na wymarzony cel. Posiadanie oszczędności pozwala nam być przygotowanym na niespodziewany wydatek i nie musimy od nikogo pożyczać pieniędzy. W razie pogorszenia się naszej sytuacji finansowej, łatwiej jest nam sobie poradzić i przetrwać trudny czas. Wpłacając oszczędności do banku minimalizujemy ryzyko, że w chwili słabości wydamy oszczędności na inny cel niż pierwotnie zakładaliśmy - nasze pieniądze przechowywane w banku są bezpieczne: nie możemy ich zgubić, nikt też nam ich nie ukradnie.

Wioletta Zdanowicz