Santo Subito!

Beatyfikacja polskiego papieża

1 maja będziemy świadkami uroczystego zakończenia prawie sześcioletniego procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Polski Papież zostanie wyniesiony do grona błogosławionych.

Wydarzenie to jest wyjatkowe pod wieloma względami. Po pierwsze, nikt chyba nie ma watpliwosci, że Karol Wojtyła był postacią niezwykłą. Obdarzony niespotykanąą charyzmą i szacunkiem ludzi - nie tylko katolików - potrafił wznieść się ponad podziały religijne i kulturowe. Jego najważniejszym przesłaniem pozostanie na zawsze nieograniczona miłość do drugiego człowieka oraz bezwarunkowe uszanowanie jego inności.

Kolejnym niezwykłym faktem jest bardzo krótki czas samego procesu beatyfikacyjnego. Nieraz trwa on przez dziesieciolecia. Tymczasem Kościół wysłuchał żałobników z Placu Św. Piotra krzyczących Santo Subito! ( Natychmiast święty!) Zaledwie po 5 i pół roku Jan Paweł II zostanie beatyfikowany. Co ciekawe - pierwszy raz od 1000 lat papież beatyfikuje swojego poprzednika.

1 maja będzie więc świętem wszystkich tych, którzy identyfikują się z wartościami, głoszonymi przez błogosławionego papieża Jana Paweła II.