Kalendarz
Artykuły
Mateusz Karsznia Klasa 5 B DOŚWIADCZENIE : Wpływ światła na kolor rzeżuchy?
2023-12-07
Pomoce: Torebka nasion rzeżuchy, dwa małe talerzyki, gaza, woda, aluminiowa folia. Przebieg doświadczenia: 1. W dwóch spodkach wyłożonych zwilżoną gazą po pół torebki nasion rzeżuchy i ustawiam je na stole. 2. Przykryłem jeden taleryk folią aluminiową a drugi zostawiłem odsłonięty. 3. Przez cały czas doświadczenia dolewałem do obu talerzyków wodę, aby gaza była stale wilgotna. 4. Przez 5-7 dni przyglądałem się jak rosną rośliny przykryte folią, a jak pozostałe. Dnia pierwszego nie zauważyłem żadnej zmiany. Natomiast dnia drugiego widać, że nasiona zaczynają pękać. Dnia trzeciego nasiona zaczynają kiełkować. Dnia czwartego zaczynają się rozwijać liście. Dnia piątego rozwinęły się liście. Szóstego dnia nie zauważyłem żadnej zmiany. Siódmego dnia, a rzeżuszce na drugim talerzyku zaczęły robić się jaśniejsze listki. Dzień ósmy liście zaczynają być coraz jaśniejsze Dnia dziewiątego na talerzyku drugim łodygi są coraz dłuższe i rozkładają się na boki listki są coraz bardziej żółte. Dzień dziesiąty Dzień jedenasty W następnych dniach na drugim talerzu rzeżucha ma coraz bardziej żółte liście, a łodyżki coraz dłuższe. Dzień dwunasty Dzień trzynasty Na pierwszym talerzyku roślinki są zielone gęste i ładnie rosną. Na drugim talerzu roślinki są pożółkłe. Dzień czternasty Czternastego dnia zmiany w roślinkach przestały się powiększać. Kończę obserwacje. Jakie wyniki i wnioski ? Rzeżucha podobnie jak każdy inny żywy organizm, potrzebuje określonych warunków do prawidłowego rozwoju. Jednym z tych warunków jest obecność światła. Gdy roślina nie ma dostępu do światła, nie może przeprowadzać procesu fotosyntezy, a więc nie może się odżywiać. Dlaczego więc rzeżucha przykryta folią aluminiową rośnie szybciej? W środowisku naturalnym najczęstszą przyczyną braku światła jest sąsiedztwo wyższych roślin. Jedyne, co pozwala roślinie odzyskać dostęp do energii słonecznej, to jej szybki wzrost, żeby przewyższyć okoliczne rośliny. W ten sposób roślina chce wydostać się z cienia. Z tego powodu rzeżucha rosnąca na przykrytym folią talerzyku rośnie szybciej i wyżej niż rzeżucha rosnąca na talerzyku niczym nieosłoniętym. Za pochłanianie światła odpowiedzialny jest barwnik zwany chlorofilem. Okazuje się, że roślina potrzebuje światła nie tylko do produkowania węglowodanów, ale także do wytwarzania samego barwnika. Chlorofil nadaje roślinie charakterystyczny zielony kolor. Rzeżucha, gdy nie ma dostępu do światła, nie może wytworzyć chlorofilu i w rezultacie żółcieje
Czytaj więcej o:Mikołajki klas 1-3 (galeria)
2023-12-07
Przyroda w klasie 4
2023-12-07
Klasowy Turniej Wiedzy z działu 1 i 2. Wybieramy Najlepszych Przyrodników - Znawców Zjawisk Przyrodniczych.
Dnia 21 listopada 2023 na lekcjach zastępczych - lekcja 6 i 7 ( za język polski 2 godziny ) w klasie 4a odbył się 2 godzinny Turniej Wiedzy Przyrodniczej. Zostali wybrani Liderzy grup i oni wybierali po kolei do swoich zespołów poszczególne osoby. Liderami grup zostali Anna Ostapiuk grupa 1, Hanna Grzyb grupa 2 , Amelia Jarosz grupa 3 i Paweł Januchta grupa 4. Polina Dawydenko została wybrana sekretarzem turnieju - notowała punkty zdobywane przez drużyny podczas zadawania pytań stawianych przez drużyny. Zadaniem każdej grupy było przygotowanie 4 zadań z działu 1 i 2. Mogły być to zadania otwarte, zamknięte lub prawda - fałsz ( minimum 3 tego typu w 1 zadaniu).
W wyniku rywalizacji wyłoniono grupę zwycięską i laureata turnieju .
Laureatem została liderka grupy 1 Anna Ostapiuk a jej grupa zajęła 1 miejsce w rywalizacji.
Laureatka otrzymała dyplom i upominek od organizatora konkursu Wszyscy liderzy za wkład pracy drobne upominki .
Gratulacje. Organizator: Krystyna Pogłódek
Czytaj więcej o:
Wycieczka Mikołajkowa 3a
2023-12-07
Dzisiaj świetnie spędziliśmy Mikołajki. Kontakt z Alpakami, warsztaty świąteczne, wspólne jedzenie kiełbasek i na końcu wizyta Mikołaja i drobne prezenty. W szkole również nas Mikołaj obdarzył ciepłymi skarpetkami i pysznymi czekadowymi mikołajami. To był bardzo miły dzień.
Czytaj więcej o: