Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Bezpiecznie w sieci

Bezpiecznie w sieci

Artykuły

Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego

2018-05-15

Dzisiaj w naszej szkole odbywały się Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego - wydarzenie edukacyjno-informacyjne prowadzone przez Edukatora Bezpieczeństwa Cyfrowego Panią Małgorzatę Walczak. Zajęcia odbywały się w ramach ogólnopolskiego projektu Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. Nasza szkoła znalazła się w gronie 2200 szkół z całej Polski.

Najpierw w auli naszej szkoły przeprowadzona została prelekcja dla klas VI, VII SP i II klas G
Potem trzy wybrane klasy miały zajęcia w formie warsztatów, na temat jak chronić swój wizerunek w sieci.
Na koniec dyrekcja szkoły raz z całym gronem pedagogicznym odbyła szkolenie, bo ważna jest  świadomość nas nauczycieli jak ustrzec Was przed zagrożeniami Internetu.
Mam nadzieję, że dzień dzisiejszy przyczyni się do zwiększenia Waszej wiedzy na temat jak bezpiecznie korzystać z Internetu
Joanna Mielnik

Czytaj więcej o: Szkolne Dni Bezpieczeństwa Cyfrowego

Konkurs "CYBERBEZPIECZNI"

2017-12-10

Dnia 7 grudnia 2017 r. uczeń klasy VII B - Paweł Ryż reprezentował naszą szkołę w Dolnośląskim Konkursie "Cyberbezpieczni" organizowanym we Wrocławiu. W konkursie brało udział 65 uczestników z 52 szkół z całego województwa wyłonionych z pośród 1500 uczestników etapu szkolnego. Uczestnicy finału mieli za zadanie odpowiedzieć poprawnie w ciągu 45 minut na 30 pytań. Z pośród uczestników wyłoniono trzech zwycięzców. Pawłowi gratulujemy udziału.

Koordynator konkursu
J. Rothkegel
Czytaj więcej o: Konkurs "CYBERBEZPIECZNI"

Szkolny Konkurs "Cyberbezpieczni" 2017 dla SZKÓŁ Z WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

2017-11-24

Dnia 22 listopada 2017 r w szkole odbył się Szkolny Konkurs "Cyberbezpieczni" 2017 dla SZKÓŁ Z WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO. Organizatorem konkursu był Warszawski Instytut Bankowości we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
W konkursie brało udział dziewięć osób z klas piątych, szóstych i siódmych. Każdy z uczestników musiał rozwiązać test zawierający 30 pytań jedno- i wielokrotnego wyboru.
Wszystkim uczestnikom dziękuję za udział w konkursie oraz zdobytych wyników:
Uczestnicy konkursu:
1. Paweł Ryż klasa 7 B 18 pkt. - I miejsce
2. Kewin Spula klasa 7 b 17 pkt. -II miejsce
3. Yan Yezopow klasa 7 b 16 pkt.- III miejsc
4. Mateusz Wiernicki klasa 7 b 15 pkt.
5. Paweł Gorbacz klasa 7 b 14 pkt.
6. Błażej Obuchowski klasa 5 c 14 pkt.
7. Michał Gajek klasa V c 13 pkt.
8. Jakub Komsta klasa 5 c 12 pkt.
9. Anna Budnik klasa VI a 11 pkt.
Wszystkim uczestnikom gratuluję wyników, a zwycięzcą życzę dalszych sukcesów.
Koordynator konkursu Janina Rothkegel

Czytaj więcej o: Szkolny Konkurs "Cyberbezpieczni" 2017 dla SZKÓŁ Z WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO

Europejski Tydzień Kodowania Code Week w klasie 1c

2017-10-21

Bawiąc uczymy się, ucząc bawimy się. W dniach od  7 do 22 października obchodziliśmy Europejski Tydzień  Kodowania  Code Week . Do tej inicjatywy włączyli się najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klasy 1c. W zabawowy sposób stawiali pierwsze kroki w krainie kodowania. Programowanie uczy dzieci kreatywności, logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów, a co najważniejsze podoba się dzieciom. Już z niecierpliwością dzieci czekają na następne zajęcia.

Czytaj więcej o: Europejski Tydzień Kodowania Code Week w klasie 1c

Dzień Gier Planszowych

2016-10-12

18 października 2016r. (wtorek), to  DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH w naszej szkole.
                                    W związku z tym proszę powiedzieć dzieciom żeby przyniosły gry planszowe.

                                   Na 4 godzinie lekcyjnej, w salach lekcyjnych cała szkoła „gra”.

Czytaj więcej o: Dzień Gier Planszowych

CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

2016-10-21

18 października 2016r, odbył się Dzień Gier Planszowych. Okazało się, że nie tylko gry komputerowe są atrakcyjne dla naszych uczniów, gry planszowe są również interesujące. Dzieciom pomysł bardzo się spodobał, na pewno powtórzymy taki dzień, może zaprosimy naszych rodziców?

Czytaj więcej o: CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- W KRAINIE LABIRYNTÓW

2016-10-22

19 października, w ramach Tygodnia Kodowania zaprosiliśmy dzieci do Krainy Labiryntów. Początkowo zadania wydawałały się proste, dzieci szybko wyznaczały drogi od startu do celu. Był to to pierwszy etap naszych zmagań. Następny polegał na zakodwaniu wyznaczonej drogi. Uczniowie poradzili sobie znakomicie!

Czytaj więcej o: CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- W KRAINIE LABIRYNTÓW

CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- DWÓJKOWE ROBODANCE

2016-10-22

Tanecznym krokiem uczniowie klasy 3c rozpoczęli Tydzień Kodowania w naszej szkole. Na początku uczniowie ułożyli kod naszego tańca. Następnie według własnej inwencji twórczej, dzieci stworzyły swoje stroje i zatańczyły taniec Robodance. Brawo!

Czytaj więcej o: CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- DWÓJKOWE ROBODANCE

CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- ORTOGRAFIA W RUCHU

2016-10-22

Ortografia w ruchu to zadanie przygotowowane dla uczniów uczęszczających na zajęcia Koła Kodowania. Na terenie szkoły zostały pochowane koperty z zadaniami. Dzieci otrzymały instrukcję ich wykonania. Krok po kroku odnajdowały koperty i rozwiązywały zadania z trudnością ortograficzną. Za prawidłowo wykonane zadanie uczestnicy orzymywali punkty, które następnie zamieniały się w słodką niespodziankę.

Czytaj więcej o: CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- ORTOGRAFIA W RUCHU

CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- SAŁATKA KODOJADKA

2016-10-22

Zabawy z kodowaniem czas dalszy. W środę uczniowie klasa 3c wykonali sałatkę Kodojadka. Kulinarne zmagania poprzedziło wspólne ułożenie instrukcji  a następnie zapisanie na tablicy  przepisu na  sałatkę. To smaczne i ciekawe zajęcia z elementami kodowania.

Czytaj więcej o: CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- SAŁATKA KODOJADKA

CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- DYKTANDO GRAFICZNE

2016-10-22

Kto z nas lubi  dyktanda ortograficzne? Na to pytanie większość odpowie -NIE JA! Natomiast dyktandem graficznym zachwycała się cała klasa 3c podczas zajęć zorganizowanych z okazji Tygodnia Kodowania.

Czytaj więcej o: CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- DYKTANDO GRAFICZNE

CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- KRAINA RYSOWANIA PRZEZ KODOWANIE

2016-10-24

17 i 18  oraz 19 października, w ramach Tygodnia Kodowania zaprosiliśmy dzieci  klas IV i V do Krainy Rysowania przez kodowanie.  Początkowo zadania wydawały się proste, zadaniem dzieci było rozszyfrować kod na podstawie którego powstawał rysunek. Uczniowie  poradzili sobie znakomicie!

Czytaj więcej o: CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- KRAINA RYSOWANIA PRZEZ KODOWANIE

CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- PLANOWANIE PRZEZ KODOWANIE

2016-10-24

PLANOWANIE PRZEZ KODOWANIE to zadanie przygotowane dla uczniów uczęszczających na zajęcia Koła Kodowania i uczniów klasy VI. Uczniowie otrzymali instrukcję  zaprojektowania swojego pokoju. Zaproponowali ustawienie mebli w podanych za pomocą szyfru  wymiarach. Następnym zadaniem było narysować plan drogi czyli jak znaleźć ogon? Mogli też zadać zaszyfrowaną przez siebie zagadkę dać do rozwiązania koleżance lub koledze.

Czytaj więcej o: CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- PLANOWANIE PRZEZ KODOWANIE

CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- GRA TERENOWA

2016-10-24

Gra terenowa w ruchu to zadanie przygotowane dla uczniów uczęszczających na zajęcia Koła Kodowania  oraz uczniów klasy VI c.   Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, a terenie szkoły zostały pochowane koperty z zadaniami. W każdej kopercie instrukcja do wykonania zadania.  Krok po kroku odnajdowały koperty i rozwiązywały zadania o różnej tematyce; zadania przyrodnicze, matematyczne, historyczne.  Zwyciężyła grupa „czerwonych”. Gratulacje.

Za wykonane zadanie uczestnicy otrzymali słodką niespodziankę.

Czytaj więcej o: CODEWEEK-TYDZIEŃ KODOWANIA W NASZEJ SZKOLE- GRA TERENOWA

Cyberprzemoc

2016-11-14

W dniu 09.11.2016r. w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi                      w Zgorzelcu odbyło się spotkanie profilaktyczne z udziałem funkcjonariuszki Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu z Wydziału Prewencji  panią Ewą Wojteczek. Spotkanie zorganizowane przez pedagoga szkolnego Marzenę Kata miało na celu zapoznanie uczniów klas 6 z problemem   cyberprzemocy.
   
    Funkcjonariuszka policji zapoznała uczniów  z definicjami związanymi z cyberprzemocą,   konsekwencjami prawnymi grożącymi w przypadku dopuszczenia się czynów określonych w prawie jako cyberprzemoc. Wszystkich obecnych uświadomiono , że ta forma znęcania się często niesie ze sobą tragiczne w skutkach konsekwencje. Uczniowie obejrzeli również film edukacyjny o zagrożeniach jakie niesie za sobą nagminne używanie narzędzi technologicznych.

W szkole planowane są dalsze działania profilaktyczne z zakresu przemocy rówieśnieczej, w tym cyberprzemocy.

Czytaj więcej o: Cyberprzemoc

Cyberprzemocy - mówimy Nie!

2016-11-24

W dniu 23 listopada 2016 r. w naszej szkole odbyło się kolejne działanie w ramach  projektu edukacyjno- profilaktycznego z zakresu przeciwdziałania przemocy. Uczniowie  z klas 6  wraz z panią pedagog Marzeną Kata i panią logopedą Joanną Małdrzykowską przygotowali happening, pn. Cyberprzemocy - mówimy Nie!
Celem akcji było uświadomienie uczniom naszej szkoły, że internet daje z jednej strony wiele możliwości, ale z drugiej stwarza wiele zagrożeń.Uczniowie stworzyli cyberdrużynę i wraz z cyberkrólową i damą z cyberdworu wkraczali do klas i przekazywali w bardzo dynamiczny sposób informacje dotyczące zagrożeń, jakie stwarza cyberprzemoc, jak można z nią walczyć, co robić, gdy kogoś dotyka ten problem, do kogo zwrócić się o pomoc.Happening miał na celu uświadomienie uczniom przejawów cyberprzemocy. Podczas spotkań wskazywano na to, że cyberprzemoc rani, powoduje strach i osamotnienie. Uczniowie klas 4-6 których odwiedzała cyberkrólowa ze swoją cuberdrużyną składali obietnicę, że będą reagowali na krzywdę kolegi, zwrócą się o pomoc do osób dorosłych, gdy będą świadkami przemocy w wirtualnym świecie.

Działania miały pokazać, że szkoła promuje zabawę, przyjaźń, sposób spędzania wolnego czasu bez przemocy i agresji w internecie. W tym dniu na ścianach, tablicach informacyjnych i szkolnych schodach pojawiły się hasła motywujące do bezpiecznego korzystania z internetu, a na szkolnej multimedialnej gazetce przez cały dzień pojawiały się fotografie kadry nauczycielskiej, pracowników  szkoły i uczniów z hasłami przygotowanymi specjalnie na tę okazję przez uczniów klasy 6b.

Uczniowie otrzymali od cyberkrólowej  autorski folder informacyjny, przygotowany przez pedagoga, psychoterapeutkę szkolną, funkcjonariuszkę Policji w Zgorzelcu, który zawierał ważne informacje o przejawach i skutkach cyberprzemocy. Cyberkrólowa zapewniła wszystkich, że jeszcze do nas wróci i sprawdzi czy wyciągnęliśmy lekcję z jej wizyty.W ramach projektu planowane są również spotkania dla rodziców na temat cyberprzemocy.

Uczniowie zaangażowanie projekt: Krzysztof Korcz kl. 6a, Kamil Malej kl. 6 a, Mateusz Wiernicki kl. 6b, Kamil Wojtków kl. 6b, Dawid Sakowicz kl. 6b,  Olga Sobczak kl. 6b, Aleksandra Burda kl. 6b, Joanna Pilny kl. 6b,  Adam Czekalski kl. 6b,  Artur Wojtukiewicz kl. 6c, Konrad Buchowski kl. 6c

 Słówko od pedagoga… tak dla refleksji…

Zapewne już dobrze wiecie,

że wiele niebezpieczeństw jest  w internecie.

Po drugiej stronie ekranu jest wirtualny świat.

Ma on wiele zalet, ma też wiele wad.

Więc bądź proszę bardzo ostrożny w sieci,

bo wiele zagrożeń czyha tu na dzieci.

Portale społecznościowe dają jednym dużo radości,

drugim zaś sprawiają  wiele przykrości.

Możesz się tu natknąć na słowa zawiści,

na przykre komentarze, akty nienawiści.

Nie bądź obojętny na krzywdę kolegi swego!

Reagując zawsze – zrobisz coś dobrego.

Wykazuj się wrażliwością, chwal się polskim słowem w “necie”

możesz być popularny - TU w realnym świecie!

Marzena Kata – pedagog szkolny

 

Czytaj więcej o: Cyberprzemocy - mówimy Nie!

Godzina Kodowania!

2016-12-01

GODZINA KODOWANIA W 4A

2016-12-05

Bawiąc uczymy się, ucząc bawimy się!

Czytaj więcej o: GODZINA KODOWANIA W 4A

Spotkanie profilaktyczne w SP 2 - CYBERPRZEMOC

2017-10-02

Dziś, tj. 28 września 2017 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczne z udziałem funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu - sierż. sztab. Jarosławem Szatkowskim. Spotkanie dotyczyło zjawiska CYBERPRZEMOCY, a skierowane było do uczniów z klas 6 i 7 oraz 2 i 3 z oddziałów gimnazjalnych.
Podczas prezentacji multimedialnej na temat omawianego zagadnienia uczniowie dowiedzieli się, jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia niesie ze sobą korzystanie z portali społecznościowych oraz kontaktowanie się w sieci z osobami nieznajomymi. Poruszono także problemy związane z odpowiedzialnością karną nieletnich. Dzisiejsze spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Młodzi słuchacze chętnie uczestniczyli w dyskusji, zadawali pytania oraz z uwagą wysłuchali prawnych aspektów w zakresie przestępstw internetowych. Już wkrótce kolejne spotkania z zaproszonymi specjalistami w ramach autorskiego programu ŚWIADOMY NASTOLATEK W SP 2.
  Marzena Kata pedagog szkolny

Czytaj więcej o: Spotkanie profilaktyczne w SP 2 - CYBERPRZEMOC

DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

2015-02-11Kalendarium

Czwartek, 2018-11-15

Imieniny: Amielii, Idalii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1673277
  • Do końca roku: 46 dni
  • Do wakacji: 218 dni

Ilosc zapytan : 203