Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Archiwum 2012/2013

Artykuły

Wspólna lekcja przyrody w Zwierzyńcu - Tierpark w Görlitz

2014-11-04

Pierwsze spotkanie klasy VI b (wych. J. Szeremeta) w ramach współpracy z Augustum-Annen-Gymnasium z Görlitz odbyło się w Zwierzyńcu - Tierpark w Görlitz. Uczniowie współpracują ze sobą już drugi rok i każda z 4 polsko-niemieckich grup walczy o punkty dla swojego zespołu. Otrzymane dwujęzyczne karty pracy i zadania wymagały ścisłej współpracy z kolegami z Niemiec. Problematyczne okazało się samodzielne narysowanie wytyczonej trasy i naniesienie polsko-niemieckich informacji o konkretnych zwierzętach. Prace zostały wstępnie zaprezentowane na spotkaniu, a dodatkowo zostały ocenione przez nauczycieli – przedmiotowców danej szkoły. Największą atrakcją dla uczniów była czerwona panda i małe chińskie prosiaczki!

Czytaj więcej o: Wspólna lekcja przyrody w Zwierzyńcu - Tierpark w Görlitz

Wspólna lekcja historii i geografii na podchodach w Görlitz

2014-11-04

Pierwsze spotkanie klas V w ramach współpracy z Augustum-Annen-Gymnasium z Görlitz już za nami - klasa V b (wych. M. Stelmasik) spotkała się z rówieśnikami z Görlitz na wspólnej lekcji historii i geografii. Uczniowie poznali historię miasta Görlitz z mapą w ręku i wysłuchali dwujęzycznych informacji na 6 stacjach. Największą trudność wszystkim 4 grupom sprawiło odnalezienie stacji i to w odpowiedniej kolejności oraz sprawne robienie notatek! Starsi koledzy z bilingualnej VII klasy starali się w miarę swoich możliwości pomagać i cierpliwie czekali na każdą grupę. Ciekawostką był fakt, że niemieccy uczniowie musieli po polsku krótko przedstawić historię danego budynku - zabytku, a polscy uczniowie po niemiecku! Nie było to dla nich łatwe zadanie, podobnie dla słuchających i robiących notatki. A do tego, przygotowany przez niemieckich nauczycieli dwujęzyczny QUIZ, nie należał do najłatwiejszych. Wszystkie 4 polsko-niemieckie grupy walczyły dzielnie o punkty!

Czytaj więcej o: Wspólna lekcja historii i geografii na podchodach w Görlitz

Wspólna lekcja przyrody w Naturkundemuseum w Görlitz

2014-11-04

Kolejne spotkanie klasy Vb w ramach współpracy z Augustum-Annen-Gymnasium z Görlitz odbyło się w Muzeum Przyrodniczym. Polsko-niemieckie grupy wspólnie szukały konkretnych informacji o zwierzętach, a dodatkowo sprawdzana była, m.in. prawidłowa pisownia w języku polskim i niemieckim. Nie było to łatwe! Z dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem pracowano, na przygotowanych przez pracowników muzeum, stanowiskach z mikroskopami!  To dopiero było przeżycie! Każdy z uczniów mógł obejrzeć w powiększeniu preparaty owadów (niektórzy podchodzili do tego zadania z lekką obawą!), ale na koniec wszystkim udało się wykonać samodzielnie model owada! Zdaniem uczniów i nauczycieli- ponad dwugodzinne spotkanie zakończyło się zbyt szybko!

Czytaj więcej o: Wspólna lekcja przyrody w Naturkundemuseum w Görlitz

Wspólna lekcja matematyki

2014-11-04

Zadania z arytmetyki, algebry, geometrii w wersji rebusów lub zagadek logicznych okazały się dużym wyzwaniem dla grup polsko-niemieckich na kolejnym spotkaniu w naszej szkole. Każda mieszana grupa walczyła dzielnie o kolejne punkty, stosując różne metody przy rozwiązywaniu zadań, a niektóre z nich zaskoczyły nawet samych opiekunów! Niby proste polecenia, ale jak tu wytłumaczyć po polsku lub po niemiecku swoim partnerom z grupy, o co nam chodziło i jak najprościej przedstawić rozwiązanie! Wszystkie „chwyty” były dozwolone, ale nawet wykorzystanie kalkulatorów nie pomagało. Najważniejsze było logiczne myślenie!

Czytaj więcej o: Wspólna lekcja matematyki

Międzynarodowe Andrzejki w naszej szkole

2014-11-04

Międzynarodowe Andrzejki w naszej szkole

Polskie wróżby w języku niemieckim (!) oraz zainteresowanie nimi gości z Annen-Augustum-Gymnasium z Görlitz okazało się dużym wyzwaniem dla uczniów z klasy Vb (wych. M. Stelmasik). Wszyscy stanęli na wysokości zadania i cała grupa z dużym zaangażowaniem przygotowała ponad dwugodzinny „maraton wróżb”. Goście z Niemiec wręcz wyrywali się do udziału we wspólnej zabawie! Chęć poznania imienia przyszłej partnerki czy partnera przełamała problemy językowe. Polscy uczniowie wyszukali w internecie pełne listy imion (polskich, niemieckich, …), zadbali o różnorodność przyszłych zawodów, a zabawa z obieraniem jabłek pokazała przy okazji, jak radzą sobie chłopcy i dziewczynki z obu miast w pracach kuchennych! Punktem kulminacyjnym okazało się lanie wosku. Puszczono wodze fantazji i wszyscy byli zadowoleni:) Czas szybko minął, a nasi goście podziękowali po polsku za wspaniałą zabawę!

Czytaj więcej o: Międzynarodowe Andrzejki w naszej szkole

Konkurs polskich i niemieckich kolęd w Görlitz

2014-11-04

Zimowa sceneria za oknem, zadymka śnieżna i lekki mróz - wszystko to sprzyjało przedświątecznej atmosferze na kolejnym spotkaniu uczniów klasy VIb z kolegami z Annen-Augustum-Gymnasium w Görlitz. Tym razem trzeba było wykazać się umiejętnościami wokalnymi i zdolnościami szybkiego przyswajania tekstów w obcym języku! Wszystkie 4 polsko-niemieckie grupy wykorzystaly czas do ostatniej minuty na intensywne próby i w tajemnicy przed konkurentami uczyły się polskich i niemieckich kolęd. Wyzwaniem było zaśpiewanie wybranej kolędy w języku sąsiadów. Na szczęście dla słuchaczy i dla wykonawców w każdej grupie ujawniły się „ukryte talenty” i jury nie miało problemów z rozpoznaniem prezentowanej kolędy i sprawiedliwą oceną!

Czytaj więcej o: Konkurs polskich i niemieckich kolęd w Görlitz

Międzynarodowe spotkanie „Bawmy się sportem”

2014-11-04

Kolejne spotkanie klas VI w ramach współpracy z uczniami Augustum-Annen-Gymnasium z Görlitz odbyło się tym razem w naszej szkole i była to wspólna lekcja wychowania fizycznego. Wyczerpująca rozgrzewka przed zawodami nie pomniejszyła ducha sportowego polsko-niemieckich zespołów i walczono do samego końca. Wszyscy świetnie się bawili i z dużym poświęceniem zdobywali kolejne punkty dla swojej drużyny. A jak przebiegało samo spotkanie można obejrzeć w załączonej galerii zdjęć.

 

Czytaj więcej o: Międzynarodowe spotkanie „Bawmy się sportem”Kalendarium

Środa, 2017-10-18

Imieniny: Hanny, Klementyny

Statystyki

  • Odwiedziny: 1170005
  • Do końca roku: 74 dni
  • Do wakacji: 247 dni