Jesteś tutaj: Start / TRZECIOTEŚCIK

TRZECIOTEŚCIK

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty to coroczna akcja mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji dzieci w szkołach podstawowych obejmujących klasy I-III. Dostarcza on zarówno szkołom, jak i rodzicom informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych. Wyniki tego sprawdzianu stanowią informację zwrotną dla nauczycieli oraz rodziców,  motywują ucznia do nauki oraz pomagają w analizie postępów w nauce poszczególnych uczniów – po zestawieniu ich z wynikami sprawdzianu po szóstej klasie. Dzięki temu można przekonać się, czy potencjał ucznia został dobrze wykorzystany.

Aby dobrze przygotować dziecko do planowanego sprawdzianu, należy jak najbardziej ograniczyć lub zniwelować stres nieodłącznie towarzyszący dzieciom w takiej sytuacji. Psychologowie zgodnie twierdzą, że dzieci w tym wieku nie wykształciły odpowiednich mechanizmów radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Tymczasem nasilony stres powoduje zaburzenia pamięci, myślenia i uwagi. Sprawia także, że dziecko nie potrafi sobie przypomnieć wiadomości, które dobrze opanowało. Zestresowane dziecko odczuwa nieprzyjemne reakcje fizjologiczne, takie jak suchość w gardle, drżenie rąk, przyspieszenie tętna, często też bóle głowy i brzucha. Sposobem na zaradzenie temu może być odpowiednie przygotowanie, np. obejrzenie bajki lub filmu terapeutycznego, ćwiczenia oddechowe połączone ze słuchaniem muzyki. Wykorzystując określone sytuacje, nauczyciel bądź rodzic może zachęcać uczniów do tego, by odczuwali radość, dumę i satysfakcję z każdego, także najmniejszego osiągnięcia. Taka rozmowa może doprowadzić do wniosku, że jeśli jakiemuś dziecku (w jego odczuciu) nie powiodło się napisanie sprawdzianu, to i tak powinno odczuwać satysfakcję z tego, co potrafi robić dobrze.

Piątek, 2018-07-20

Imieniny: Fryderyka, Małgorzaty