Jesteś tutaj: Start / PROFILAKTYKA W SZKOLE

2016-12-05

Masz MOC by nieść POMOC

2016-04-25

Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu wykorzystała działanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu jako inicjatora projektu,  pn. „AKCJA -REAKCJA” i przyłaczyła się do pomysłu pn.„noc wierszy chodnikowych”.

Opierając się na koncepcji pomysłodawcy projektu, w szkole zainicjowano działania autorskie pedagoga szkolnego, prowokujące do rozmowy i pracy wychowawczej z dziećmi na temat zjawiska przemocy – w szkole, w domu, w środowisku rówieśniczym.  W ramach projektu w dniu 18 kwietnia 2016r. na dzieci przed szkołą czekały postacie z bajek  i baśni, które witając się z uczniami naszej szkoły i rodzicami wstępnie informowały  z jakim przesłaniem dziś przychodzą. W postacie z bajek i baśni wcieliło się 9 uczniów SP 2 z klas 4 i 6, którzy zaangażowali się do realizacji tego przedsięwzięcia:

Czerwony Kapturek – Joanna Witowska
Baba Jaga – Aleksandra Skrzypińska
Królowa Śniegu – Inka Staszak
Dziewczynka z zapałkami - Izabella Pertkiewicz
Pippi Pończoszanka – Michalina Maligrant
Pinokio-Kacper Marek
Tygrysek – Michał Rudnik
Dinozaur – Kacper Obuchowicz
Krasnoludek – Nikola Gajdzik

Bajkowi goście wręczały dzieciom naklejki z zapisem: „Jestem superbohaterem! Źródłem mojej mocy jest zabawa bez przemocy!”. Wskazywały jednocześnie na zamieszczone nocą, na chodniku przed szkołą graffiti z hasłem: „Masz MOC, by nieść POMOC”. Z chwilą rozpoczęcia pierwszej lekcji nasi bajkowo-baśniowi bohaterowie wraz  z pedagogiem szkolnym rozpoczęli wizyty w młodszych klasach O-III (w małym budynku), podczas których przybliżali dzieciom zjawisko przemocy, sposoby reagowania na przemoc  w otoczeniu, formy zgłoszenia zjawiska przemocy. Częścią programu podczas wizyt w klasie była konferencji prasowa, podczas której uczniowie wcielając się w dziennikarzy mogli zadawać pytania bajkowym bohaterom. Dzięki  ogromnej kreatywności uczniów wcielających się w swoje  role dzieci dowiadywały się, że nie warto być do siebie wrogo nastawionym, że przemoc dotyka dzieci również w domu i na podwórku, motywowały do reagowania na przemoc, by nie być obojętnym na krzywdę kolegi lub koleżanki. Wskazywały, że warto pomagać słabszym, że każdy ma w sobie MOC, by nieść POMOC. Na zakończenie wizyty  uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z gośćmi. Tym razem hasłem, by wywołać uśmiech na twarzach dzieci przy pozowaniu do zdjęcia nie był popularny wyraz: „seeeeer” lub „dżeeeeem”. W tym dniu głośno krzyczeliśmy: „Masz MOC, by nieść POMOC!”. Spotkania w młodszych klasach spotkały się z wielkim zainteresowaniem, stały się inspiracją do do przeprowadzenia przez wychowawców i nauczycieli rozmów, do prowadzenia zajęć edukacyjnych  na temat przemocy. Dla uczniów z klas IV-VI również zaplanowano działania, mające na celu zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy. Aby sprowokować ich do refleksji w tym zakresie na schodach, na korytarzu umieszczono krótkie hasła na temat przemocy, które stały się inspiracją do wzajemnych rozmów uczniów podczas przerw. W widocznym miejscu na holu ustawiono manekina ucharakteryzowanego na Panią Wiosnę, która za pomocą krótkiego wiersza motywowała uczniów do niesienia pomocy w sytuacjach trudnych, zachęcałą do zabawy bez kłótni i bójek. Dla utrwalenia haseł związanych z przemocą przygotowana została tzw. foto budka, na tle której chętni uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcia z przygotowanymi hasłami oraz gadżetami/akcesoriami przeznaczonymi do tej atrakcji, które specjalnie na tę okazję przygotowała Pani Izabela  Adamowska.

W dniach od 18 do 22 kwietnia 2016r. na lekcjach wychowawczych w klasach IV-VI wykorzystano filmy profilaktyczne przygotowane przez PCPR w Zgorzelcu, które służyły jako punkt wyjścia do przeprowadzenia pogadanek na temat lokalnego systemu wsparcia dla osób doświadczających przemocy.

Czytaj więcej o: Masz MOC by nieść POMOC

Trzymaj formę!- nasza fotogaleria