Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / PROFILAKTYKA W SZKOLE

PROFILAKTYKA W SZKOLE

Artykuły

Dopalacze!

2018-11-06

Wyjątkowy Gość w SP 2!!!

2018-10-04

W dniu 04.10.2018 r. odwiedziła nas Ewa Harapin – pedagog, „trener wsparcia“, wolontariuszka. Ta młoda, piękna, pełna pasji i energii dziewczyna przyjechała do naszej szkoły, aby opowiedzieć młodzieży, jak odnalazła się w świecie po długiej walce z nowotworem.
Swoją postawą pokazała młodym ludziom, że osoby, które utraciły sprawność mogą realizować się w różnych rolach, mogą osiągać sukcesy, realizować swoje cele, spełniać marzenia i być niezależnym.
Ewa dzieląc się z młodzieżą swoją historią sprawiła, że wśród uczniów naszej szkoły pojawiło się wiele pozytywnych emocji i spontanicznych gestów ...

Stella! OGROMNE UZNANIE ZA ODWAGĘ I PIĘKNĄ LEKCJĘ POKORY!

Jeszcze raz dziękujemy pani Ewie. Ta wizyta na długo pozostanie w pamięci uczniów i grona pedagogicznego.

Uczniom dziękuję i gratuluję wzorowej postawy podczas spotkania :)       

Czytaj więcej o: Wyjątkowy Gość w SP 2!!!

Zajęcia psychoterapeutyczne

2018-10-04

W dniu 2 października 2018 r. klasie  6b i 8b odbyły się zajęcia psychoedukacyjne  w zakresie problemu przemocy rówieśniczej w szkole. Zajęcia poprowadziły na zaproszenie szkoły panie Marta Biegarczyk i Agnieszka Dąbrowska-Pfister  z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zgorzelcu.
Spotkanie ze specjalistami miało na celu  uwrażliwienie  uczniów na potrzeby kolegów - ofiar agresji i przemocy rówieśniczej oraz poznanie i zrozumienie ich sytuacji psychologicznej, a także wypracowanie sposobów konstruktywnych zachowań świadków przemocy.

Czytaj więcej o: Zajęcia psychoterapeutyczne

„Nie dla narkotyków”

2018-05-17

W dniu 16 maja 2018 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie edukacyjne dla rodziców   i nauczycieli, pn. „Nie dla narkotyków”. Działania profilaktyczne  realizowane przez  Komendę Powiatową Policji w Zgorzelcu mają na celu podniesienie wiedzy i świadomości osób dorosłych na temat problemu narkomanii wśród dzieci i młodzieży.
Podczas spotkania funkcjonariusz KPP w Zgorzelcu pan Jarosław Szatkowski przedstawił rodzicom i nauczycielom  prezentację multimedialną oraz zaprezentował materiały dydaktyczne. Największym zainteresowaniem cieszyła się „walizka edukacyjna” z rekwizytami, które można na co dzień spotkać u młodych ludzi w domu i w szkole, a które do tej pory nie wzbudzały u dorosłych żadnych podejrzeń.
W spotkaniu wzięło udział ok. 240 rodziców uczniów z klas 6 i 7 oraz 2 i 3 z oddziałów gimnazjalnych.

Czytaj więcej o: „Nie dla narkotyków”

Warsztaty profilaktyczne

2018-02-19

15-02-2018r. w naszej szkole odbyły się, z inicjatywy p. Marzanny Stelmasik , nauczycielki przyrody, warsztaty profilaktyczne dla klas czwartych na temat  ZASADY ZDROWEGO ODŻYWIANIA SIĘ.W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie klasy 4d oraz 4c wraz z wychowawczynią p. Bogusławą Piekarską. Gościliśmy przedstawicielki SANEPIDU p. Marię Podolską oraz p. Grażynę Niedzielę. Gości  i pozostałych uczestników powitały dyrektor szkoły p. Kinga Chuda- Jaworska oraz p. wicedyrektor p. Brygida Stefaniak. Pani Podolska i p. Niedziela łatwo nawiązały kontakt z uczniami i w sposób profesjonalny przedstawiły i omówiły zasady zdrowego odżywiania się. Zaprezentowały także kilkuminutowe projekcje filmów edukacyjnych. Należy podkreślić solidne przygotowanie uczniów do zajęć. Dzieci miały dużo materiałów – etykiet spożywczych, które z chęcią i ciekawością analizowały i oceniały przydatność zdrowotną produktów. Uczniowie wykazali się wiedzą zdobytą wcześniej na lekcjach przyrody. Pozostaje mieć nadzieję, iż zdobyte wiadomości będą stosowali w życiu codziennym

Czytaj więcej o: Warsztaty profilaktyczne

SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE KLAS 2

2017-12-07

Dnia 30 listopada  2017 odbyło się spotkanie profilaktyczne dla uczniów klas 2 dotyczące szkodliwości palenia tytoniu i zażywania  środków odurzających – narkotyków. Spotkanie przygotowali uczniowie klasy 2d. Uczniowie przygotowali 2 prezentacje: Konrad Wachowicz – prezentacja –,, Narkotyki „oraz Hanna Kukuć, Wiktoria Leja, Małgorzata Pusiak, Zuzanna Migdał- ,,Szkodliwość palenia tytoniu.” . Kacper Górecki przedstawił historię tytoniu oraz krótkie ciekawostki dotyczące palenia przedstawiła grupa 10 uczniów. W przygotowanie spotkania zaangażowana była większość klasy 70 %. Na spotkanie zostały zaproszone Panie z Sanepidu – p. Maria Podolska i Grażyna Niedziela. Na koniec spotkania młodzież mogła sprawdzić jak czuje się człowiek od wpływem alkoholu i narkotyków- do dyspozycji były narkogogle i alkogogle.
Wychowawca klasy 2d- Krystyna Pogłódek

Czytaj więcej o: SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE KLAS 2

Cyberprzemoc

2017-12-05

W dniu 4 listopada 2017r. w naszym Szkolnym Kąciku Prawnym pojawił się nowy temat. Tym razem uczniowie mogą poszerzyć swoją prawną wiedzę na  temat zjawiska cyberprzemocy. Na tablicy pojawiły się informacje, które uświadamiają uczniom, co to jest cyberprzemoc, jakie są jej przejawy, gdzie można szukać pomocy w przypadku, gdy jest się jej ofiarą oraz jak reagować, gdy jesteśmy jej świadkami. Pojawiły się również informacje na temat konsekwencji stosowania cyberprzemocy wobec rówieśników.

Czytaj więcej o: Cyberprzemoc

ŚWIETLIK ZAPRASZA...

2017-12-03

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE "Książka-Uczy-Leczy-Pomaga"

2017-11-12

W dniu 26 października 2017 r. w ramach współpracy z  Miejską Biblioteką Publiczną w Zgorzelcu, naszych uczniów odwiedził Pan Leopold Lisicki – terapeuta ds. uzależnień oraz zaproszeni goście, którzy poprowadzili warsztaty  z zakresu profilaktyki uzależnień pod hasłem "Książka-Uczy-Leczy-Pomaga". Realizacja tego  działania w szkole była możliwa dzięki wsparciu Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Programu Przeciwdziałania Narkomanii.
Marzena Kata

Czytaj więcej o: WARSZTATY PROFILAKTYCZNE "Książka-Uczy-Leczy-Pomaga"

KĄCIK PRAWNY W SP 2

2017-11-12

W naszej szkole w budynku przy ul. Orzeszkowej 60 powstał KĄCIK PRAWNY.
Chcąc ustrzec uczniów przed skutkami łamania prawa na tablicy w „kąciku” są umieszczane informacje o konsekwencjach prawnych nieletnich uczniów.
 „Kącik prawny” edukuje, zawiera informacje usystematyzowane i podane  w sposób przystępny dla dzieci i młodzieży. Zachęca też do lektury rodziców  i osoby odwiedzające nasze mury. Tematyka zagadnień będzie ulegała zmianie, aby informować  o niebezpieczeństwach jakie czyhają na dzieci we współczesnym świecie.
Pierwszy temat brzmi: Demoralizacja. Co to jest? Czy mnie to dotyczy?
Odwiedzających naszą szkołę zapraszamy do lektury!

Opiekunem Kącika Prawnego jest pani Marzena Kata - pedagog szkolny

Czytaj więcej o: KĄCIK PRAWNY W SP 2

Kolejne spotkanie edukacyjno-profilaktyczne ze specjalistą za nami

2017-11-10
W dniu 9 listopada 2017 r. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie edukacyjno-profilaktyczne. 

Tym razem uczniów z klas 6 i 7 oraz 2 i 3 z oddziałów gimnazjalnych odwiedziła pani Andżelika Wiciak – rodzinny kurator sądowy z Sądu Rejonowego w Zgorzelcu, która w bardzo przystępny sposób opowiadała o sprawach ważnych i trudnych.Celem spotkania była szeroko rozumiana profilaktyka, przeciwdziałanie postawom demoralizującym, zapobieganie czynom karalnym oraz patologiom społecznym. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z zadaniami kuratora w procesie wychowawczym dzieci i młodzieży, która popadła w konflikt z prawem.Pani kurator uświadamiała uczniom, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem, odwołując się przy tym do swoich doświadczeń zawodowych.Uświadomienie i przybliżanie uczniom tematyki odpowiedzialności karnej osób nieletnich jest ważnym elementem w procesie wychowawczym.
Spotkanie z kuratorem było dla wszystkich bardzo wartościową lekcją. Marzena Kata – pedagog szkolny.
Czytaj więcej o: Kolejne spotkanie edukacyjno-profilaktyczne ze specjalistą za nami

Spotkanie edukacyjno-profilaktyczne

2017-10-17

W dniu 5 października 2017 r. w naszej odbyło się spotkanie edukacyjno- profilaktyczne, mające na celu propagowanie wiedzy na temat zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu przez kobiety w okresie ciąży. Uczniowie z klas drugich z oddziałów gimnazjalnych zdobyli wiedzę z zakresu szeroko rozumianego Alkoholowego Zespołu Płodowego, przyczyn powstania, przebieg oraz konsekwencje FAS. Podczas spotkania wykorzystana została prezentacja multimedialna „ Ciąża bez alkoholu” oraz filmu „Wieczne dziecko”.
Spotkanie edukacyjno-profilaktyczne poprowadziła pani Katarzyna Miśków.

Czytaj więcej o: Spotkanie edukacyjno-profilaktyczne

Pomagamy

2016-12-01

Spektakl profilaktyczny "Pszczoły"

2016-12-01

W dniu 18 listopada 2016 r. nasz szkolny teatr „Szuflada” na zaproszenie  Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Zgorzelcu odwiedził podopiecznych Domu Pomocy Społecznej „Ostoja” w Zgorzelcu w związku z obchodzonym Dniem Seniora. Specjalnie z tej okazji teatr przygotował nowy spektakl profilaktyczny, pt. „Pszczoły”, który swoją premierę miał właśnie przed pensjonariuszami domu pomocy społecznej.
Spektakl opowiada o życiu rodzinnym. Odwołuje się do świata wartości, pracy i niesienia pomocy słabszym i schorowanym. Bohaterowie uczą się pokory i poznają zasady przemijania.
Po spektaklu uczniowie wręczyli seniorom samodzielnie upieczone babeczki, a seniorzy pięknie podziękowali brawami, słodyczami i … łzami wzruszenia.  Emocji było wiele. Nasi uczniowie również byli bardzo poruszeniu przy wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych i biesiadnych.
I tak rozpoczął się kolejny projekt naszej szkoły w zakresie integracji społecznej, pn. „Junior- Senior – między nami pokoleniami”. Już planujemy kolejną wizytę u seniorów i wspólne kolędowanie.

Czytaj więcej o: Spektakl profilaktyczny "Pszczoły"

Nie palę!

2016-12-05

Trzyman formę!

2016-12-05

Masz MOC by nieść POMOC

2016-04-25

 

            Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu wykorzystała działanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zgorzelcu jako inicjatora projektu,  pn. „AKCJA -REAKCJA” i przyłaczyła się do pomysłu pn.„noc wierszy chodnikowych”.

Opierając się na koncepcji pomysłodawcy projektu, w szkole zainicjowano działania autorskie pedagoga szkolnego, prowokujące do rozmowy i pracy wychowawczej z dziećmi na temat zjawiska przemocy – w szkole, w domu, w środowisku rówieśniczym.  W ramach projektu w dniu 18 kwietnia 2016r. na dzieci przed szkołą czekały postacie z bajek  i baśni, które witając się z uczniami naszej szkoły i rodzicami wstępnie informowały  z jakim przesłaniem dziś przychodzą. W postacie z bajek i baśni wcieliło się 9 uczniów SP 2 z klas 4 i 6, którzy zaangażowali się do realizacji tego przedsięwzięcia: 

Czerwony Kapturek – Joanna Witowska
Baba Jaga – Aleksandra Skrzypińska
Królowa Śniegu – Inka Staszak
Dziewczynka z zapałkami - Izabella Pertkiewicz
Pippi Pończoszanka – Michalina Maligrant
Pinokio-Kacper Marek
Tygrysek – Michał Rudnik
Dinozaur – Kacper Obuchowicz
Krasnoludek – Nikola Gajdzik

 Bajkowi goście wręczały dzieciom naklejki z zapisem: „Jestem superbohaterem! Źródłem mojej mocy jest zabawa bez przemocy!”. Wskazywały jednocześnie na zamieszczone nocą, na chodniku przed szkołą graffiti z hasłem: „Masz MOC, by nieść POMOC”. Z chwilą rozpoczęcia pierwszej lekcji nasi bajkowo-baśniowi bohaterowie wraz  z pedagogiem szkolnym rozpoczęli wizyty w młodszych klasach O-III (w małym budynku), podczas których przybliżali dzieciom zjawisko przemocy, sposoby reagowania na przemoc  w otoczeniu, formy zgłoszenia zjawiska przemocy. Częścią programu podczas wizyt w klasie była konferencji prasowa, podczas której uczniowie wcielając się w dziennikarzy mogli zadawać pytania bajkowym bohaterom. Dzięki  ogromnej kreatywności uczniów wcielających się w swoje  role dzieci dowiadywały się, że nie warto być do siebie wrogo nastawionym, że przemoc dotyka dzieci również w domu i na podwórku, motywowały do reagowania na przemoc, by nie być obojętnym na krzywdę kolegi lub koleżanki. Wskazywały, że warto pomagać słabszym, że każdy ma w sobie MOC, by nieść POMOC. Na zakończenie wizyty  uczniowie mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z gośćmi. Tym razem hasłem, by wywołać uśmiech na twarzach dzieci przy pozowaniu do zdjęcia nie był popularny wyraz: „seeeeer” lub „dżeeeeem”. W tym dniu głośno krzyczeliśmy: „Masz MOC, by nieść POMOC!”. Spotkania w młodszych klasach spotkały się z wielkim zainteresowaniem, stały się inspiracją do do przeprowadzenia przez wychowawców i nauczycieli rozmów, do prowadzenia zajęć edukacyjnych  na temat przemocy. Dla uczniów z klas IV-VI również zaplanowano działania, mające na celu zwrócenie uwagi na zjawisko przemocy. Aby sprowokować ich do refleksji w tym zakresie na schodach, na korytarzu umieszczono krótkie hasła na temat przemocy, które stały się inspiracją do wzajemnych rozmów uczniów podczas przerw. W widocznym miejscu na holu ustawiono manekina ucharakteryzowanego na Panią Wiosnę, która za pomocą krótkiego wiersza motywowała uczniów do niesienia pomocy w sytuacjach trudnych, zachęcałą do zabawy bez kłótni i bójek. Dla utrwalenia haseł związanych z przemocą przygotowana została tzw. foto budka, na tle której chętni uczniowie mogli zrobić sobie zdjęcia z przygotowanymi hasłami oraz gadżetami/akcesoriami przeznaczonymi do tej atrakcji, które specjalnie na tę okazję przygotowała Pani Izabela  Adamowska.

 W dniach od 18 do 22 kwietnia 2016r. na lekcjach wychowawczych w klasach IV-VI wykorzystano filmy profilaktyczne przygotowane przez PCPR w Zgorzelcu, które służyły jako punkt wyjścia do przeprowadzenia pogadanek na temat lokalnego systemu wsparcia dla osób doświadczających przemocy.

 

Czytaj więcej o: Masz MOC by nieść POMOC

Trzymaj formę!- nasza fotogaleria

2016-03-24Kalendarium

Czwartek, 2018-11-15

Imieniny: Amielii, Idalii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1673309
  • Do końca roku: 46 dni
  • Do wakacji: 218 dni

Ilosc zapytan : 201