Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Wydarzenia2017/2018

Artykuły

Dolnośląski Festiwal Nauki z udziałem naszych uczniów

2017-10-17

Co to jest kawitacja? Czy woda wrze tylko przy 100°C? Jak wysokie mogą urosnąć drzewa?

Na te niezwykle trudne pytania nasi uczniowie z klas 6a, 6b, 6c, 3aG, 3cG próbowali znaleźć odpowiedź, bowiem 17 września rozpoczął się Dolnośląski Festiwal Nauki w Miejskim Domu Kultury w Zgorzelcu. Już po raz czwarty nasza szkoła uczestniczy w tym projekcie. Tegoroczny XX Dolnośląski Festiwal Nauki jest organizowany pod hasłem „Nauka bez granic”. Podczas dzisiejszego wykładu, mgr Artur Rokos, fizyk Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego, zapoznał naszych uczniów z trudnymi tematami fizyki. Zaprezentował swoje dociekania, zachęcał do wymiany poglądów i stwarzał okazje do wspólnej dyskusji.

Dolnośląski  Festiwal  Nauki  jest  okazją do tego, aby lepiej zrozumieć otaczający  nas  świat. Być może pozwoli niektórym naszym uczniom  odkryć  własne  predyspozycje i zainteresowania,   rozważyć  kierunki  rozwoju  i  podjąć  decyzję  dotyczącej  przyszłości.

 

Czytaj więcej o: Dolnośląski Festiwal Nauki z udziałem naszych uczniów

Dolnośląski Festiwal Nauki

2017-10-17

Uczniowie naszej szkoły z klas 4 d i 5 a uczestniczyli w wykładzie na temat roli żelaza w życiu organizmów, pt. "Żelazne zdrowie czyli do czego nasz organizm potrzebuje żelaza" w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki, który odbywa się w MDK w Zgorzelcu.

Czytaj więcej o: Dolnośląski Festiwal Nauki

Wycieczka do Rezerwatu Torfowiska pod Węglińcem

2017-10-16

W piątek 6.10.2017 po trzeciej lekcji, całą klasą razem z naszą Panią Krystyną Pogłódek udaliśmy się na wycieczkę do Rezerwatu Torfowiska pod Węglińcem. Tam poznaliśmy pana Marka który jest nadleśniczym. Jego praca polega na zarządzaniu lasami, prowadzeniu gospodarki leśnej , ochranianiu takich rezerwatów oraz zwalczaniu przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego. Pan Marek z przyjemnością oprowadzał nas i opowiadał  o tym rezerwacie.

                Ten rezerwat został ustanowiony 19 września 1959r. w gminie Węgliniec (powiat zgorzelecki). Powierzchnia chronionego terenu to 1,35ha. Nigdzie w Polsce w obszarze nizin nie występuje rosnąca tutaj sosna błotna. Jej naturalnym środowiskiem są tereny górskie i podgórza. Sosna błotna to gatunek, który łączy cechy sosny zwyczajnej i kosodrzewiny. Drzewiaste odmiany osiągają tu do 20m. Dodatkową ochroną dla tych drzew jest rozległe torowisko stacji Węgliniec. Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie 64 gatunków roślin naczyniowych oraz 11 gatunków mchów. Do roślin podlegających ochronie gatunkowej oprócz sosny błotnej należą: bagno zwyczajne i kruszyna pospolita, objęte ochroną częściową.

               W trakcie zwiedzania tego rezerwatu Pani rozdała nam karty pracy które  uzupełnialiśmy zdobytą wiedzą o tym rezerwacie. Po uzupełnieniu kart wspólnie omówiliśmy ich wyniku. Dodatkowa atrakcją wycieczki była jazda pociągiem i wspólna praca z uczniami Liceum Ogólnokształcącego Cogito z Panią Jolantą Lotitz – Dobrowolską.  Było to ciekawe doświadczenie,dzięki tej wycieczce mogliśmy zobaczyć to interesujące miejsce.

  Filip Ciaciek  IId

 

Czytaj więcej o: Wycieczka do Rezerwatu Torfowiska pod Węglińcem

Bieg po zdrowie

2017-10-07

Po raz kolejny w tym roku szkolnym przystępujemy do realizacji profilaktycznego Ogólnopolskiego Programu  Antytytoniowej Edukacji Zdrowotnej ,,BIEG PO ZDROWIE” przeznaczonego dla klas IV. Głównym celem programu jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Szkolnym koordynatorem i realizatorem w klasie 4d jest p. Marzanna Stelmasik, w klasie 4a p. Danuta Śliwińska, w klasie 4b p. Aleksandra Piotrowska i w klasie 4c p. Bogusława Piekarska.
Uczniowie klas czwartych odbędą sześć spotkań o następującej tematyce:

  • Wprowadzenie. Palenie jest niezdrowe.
  • Jak się nie dać złowić nałogowi?
  • Dlaczego jest coraz więcej osób, które nie palą papierosów?
  • Palenie szkodzi.
  • Jak to zrobić, żeby nie palić?
  • Jak to zrobić,  inni nie palili? Podsumowanie zajęć.

Zajęcia odbywają się w formie ćwiczeń i dyskusji wzmacniających aktywne uczestnictwo uczniów. Planowane są także dwa spotkania z udziałem rodziców.

Czytaj więcej o: Bieg po zdrowie

Wyjście do Multikina

2017-10-07

4 października 2017 klasy czwarte i piąte po 3 lekcjach wyruszyły w stronę Multikina. Po drodze uczniowie przypominali sobie bądź zapoznawali kierunki geograficzne i "trenowali" wytrzymałość podczas marszobiegu. Zmęczeni, ale zadowoleni uczniowie obejrzeli film "Gang wiewióra 2". Po seansie filmowym była chwila relaksu, jedni wykorzystali to na lody inni na grę w piłkarzyki. Ten dzień uznajemy za bardzo udany i na pewno go powtórzymy.

Czytaj więcej o: Wyjście do Multikina

Nowy rok szkolny, a współpraca trwa...

2017-10-07

W dniu 4 października 2017 r. uczniowie z SP 2 po raz kolejny odwiedzili mieszkańców DPS OSTOJA w Zgorzelcu w ramach wspólnego projektu ,,Junior – Senior, czyli między nami pokoleniami”.
Tym razem to jesienne ognisko było okazją  do międzypokoleniowego spotkania,  wspólnej zabawy i biesiadowania. Dzięki spotkaniu seniorzy mieli okazję wysłuchać kilku młodzieżowych hitów z najnowszych list przebojów w wykonaniu naszych uczniów i poznać kilka tańców integracyjnych. Zaś nasi uczniowie byli zaczarowani polskimi szlagierami z dawnych lat w wykonaniu mieszkańców DPS-u.
Dzięki tej współpracy realizujemy cenne zadania wychowawcze związane z wyrabianiem u dzieci szacunku wobec osób starszych, rozwijamy wrażliwość na potrzeby innych.  Otwartość, tolerancja i szacunek do drugiego człowieka, to postawy i wartości niezbędne w przygotowaniu dzieci do życia w wielokulturowym i wielowymiarowym społeczeństwie.
Nasi uczniowie wykazali się ogromną empatią i zrozumieniem wobec potrzeb i oczekiwań seniorów, czego dowodem może być fotorelacja ze spotkania. I już ustalono kolejne spotkanie, podczas którego  uczniowie zapoznają mieszkańców z nowinkami technologicznymi – tablet, smart-fon, laptop. Składamy serdeczne podziękowania dyrekcji i personelowi Domu Pomocy Społecznej „Ostoja”za ciepłe przyjęcie i zaangażowanie w wzajemną współpracę.
Marzena Kata

Czytaj więcej o: Nowy rok szkolny, a współpraca trwa...

Wycieczka-Tierpark w Goerlitz

2017-10-07

  W dniu 02-10-2017 odbyła się wycieczka klasowa do Tierparku w Goerlitz. Na miejsce dotarliśmy po długim marszu. Pogoda jednak dopisała , nie było ani gorąco ani zimno. Po wejściu na obiekt nasza wychowawczyni dała nam do wykonania zadanie. Nie chodziliśmy więc po zoo beztrosko lecz z zamiarem wykonania dobrze powierzonego zadania. Jednym wyszło dobrze innym mniej. Jednak zabawa była udana. Obejrzeliśmy wiele zwierząt, zapoznaliśmy się  z informacjami na ich temat. Mieliśmy tez czas wolny , każdy mógł sobie kupić coś do zjedzenia w miejscowym barze. Po zwiedzeniu i wykonaniu zadania udaliśmy się do domu, uprzednio robiąc sobie pamiątkowe zdjęcia.
Taka informacja dodatkowa  Rok 2017  w ZOO w Goerlitz  jest rokiem PAPUGI   KAKADU

 

 

 

Czytaj więcej o: Wycieczka-Tierpark w Goerlitz

Turniej matematyczny- Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

2017-10-06

29 września odbył się turniej matematyczny w ramach VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcenie wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomienie, iż znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.

W rywalizacji o tytuł eksperta w tabliczce mnożenia stanęło 13 uczniów, którzy reprezentowali swoje klasy:

Klasa 6A – Joanna Ilnicka

Klasa 6B – Filip Gałusza

Klasa 6C – Szymon Stefaniak

Klasa 7A – Weronika Skrzypczak

Klasa 7B – Damian Ramulewicz

Klasa 2A – Filip Bochniak

Klasa 2B – Wiktoria Śpikowska

Klasa 2C – Oliwia Michalska

Klasa 2D – Justyna Szeremeta

Klasa 3A – Adam Mazerant

Klasa 3B – Hubert Dziedzic

Klasa 3C – Sara Dudaczyk

Klasa 3D – Karolina Zarycka

Turniej składał się z 9 etapów. Każdy etap był ściśle związany z tabliczką mnożenia i każdy etap był o krok trudniejszy.

Po ostrej walce tytuł MT EXPERT tabliczki mnożenia zdobyli:
I miejsce – Wiktoria Śpikowska kl. 2B

II miejsce – Hubert Dziedzic kl. 3B
III miejsce – Adam Mazerant kl. 3A

IV miejsce – Damian Ramulewicz kl. 7B

Zwycięzcy otrzymali upominki oraz oceny cząstkowe z matematyki J

Ponadto tym dniu na 4 lekcji cała szkoła (uczniowie, nauczyciele) mieli za zadanie uzupełnić tabelkę tabliczki mnożenia. Na przerwie przed 5 i 6 lekcją uczniowie klasy 3B Gim odpytywali uczniów, nauczycieli
i pracowników szkoły z tabliczki mnożenia. Za poprawną odpowiedź można było otrzymać plakietkę Experta Tabliczki Mnożenia. Dzień wcześniej naszą szkołę ozdobiły plakaty dot. tabliczki mnożenia, które przygotowali wszystkie klasy 6,7 SP2 oraz 2,3Gim.

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji.
Nad całością imprezy czuwała szkolna organizatorka akcji –Anna Marszał
Wszystkim uczestnikom VII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia dziękuje za udział w konkursie i mam nadzieję, że w przyszłym roku również z chęcią weźmiecie udział w akcji WMTDay.

Anna Marszał

 

Czytaj więcej o: Turniej matematyczny- Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Język angielski 1c

2017-10-05

Zeszyt, tornister, ołówek, gumka - wokół tych i podobnych przyborów szkolnych kręci się życie naszych pierwszaków. Szybki konkurs klasowy dla powtórzenia przyborów szkolnych po angielsku i uczniowie dumnie prezentują słówka, które zapamiętali z lekcji.

Czytaj więcej o: Język angielski 1c

Język angielski w Ia

2017-10-05

Bohaterowie naszego podręcznika BUGS TEAM zbudowali instrumenty muzyczne  z przyborów szkolnych - taka była potrzeba chwili, o czym pierwszaki na pewno opowiedziały w domu. Tutaj możemy podziwiać takie instrumenty pokolorowany przez naszych uczniów, a wszystko po to, aby wśród słówek RULER, PENCIL, RUBBER, SCHOOL BAG itd. czuć się zupełnie swobodnie :-)

Czytaj więcej o: Język angielski w Ia

Spotkanie integracyjne uczniów z klasy 4a wraz z ich rodzinami

2017-10-02

W piątek 29 września 2017 odbyło się spotkanie integracyjne uczniów z klasy 4a wraz z ich rodzinami na terenie szkoły przy ul. Orzeszkowej. W godzinach popołudniowych przy pięknej pogodzie piekliśmy kiełbaski, smakowaliśmy sałatki. Bawiliśmy się też  przy muzyce oraz integrowaliśmy przy grach i zabawach sportowych. Najwięcej emocji było podczas rozegranego meczu piłki nożnej. Sprzyjała nam pogoda, dopisała frekwencja, mieliśmy świetne humory - popołudnie uznajemy za udane!!!

Czytaj więcej o: Spotkanie integracyjne uczniów z klasy 4a wraz z ich rodzinami

VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (VII WMTDAY)

2017-10-02

W dniu 29 września 2017r. odbył się VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (VII WMTDAY). Uczniowie klas IV i V podczas lekcji matematyki rozwiązywali łamigłówki i zadania związane z tabliczką mnożenia. Były to m.in. zadania typu „Prawda czy fałsz?” czy  „Bystrzak”. Konkurs podzielony został na 3 rundy, w trakcie których uczestnicy musieli wykazać się biegłością rachunkową jak i spostrzegawczością. Niełatwo było, ale udało się wyłonić tegorocznych MISTRZÓW TABLICZKI MNOŻENIA:kl.

IV a- Wojciech Łaziński

kl. IV b- Wiktor Lisakowski

kl. IV c- Oliwia Nicoś

kl. IV d- Kinga Czajkowska

kl. V a- Nikodem Stankiewicz

kl. V b- Natalia Piasecka

kl. V c- Szymon Gałkowski

kl. V d- Jakub Jaworski

Zwycięzcy VII WMTDAY otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy. Należy również wspomnieć o ciekawych i oryginalnych plakatach wykonanych przez uczniów, które zachęcały do wzięcia udziału w konkursie. Zostały one wywieszone na korytarzu szkolnym i w gabinecie matematycznym.

Czytaj więcej o: VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (VII WMTDAY)

Pasowanie na pierwszaka TVT

2017-10-02Kalendarium

Środa, 2017-10-18

Imieniny: Hanny, Klementyny

Statystyki

  • Odwiedziny: 1169970
  • Do końca roku: 74 dni
  • Do wakacji: 247 dni