Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Archiwum 2017/2018

Współpraca polsko-niemiecka

Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zgorzelcu

ze szkołą partnerską

Dietrich-Heise-Schule, Freie Evangelische Grundschule z Görlitz

 

W roku szkolnym 2017/2018 Szkoła Podstawowa nr 2 w Zgorzelcu nadal kontynuuje wieloletnią tradycję współpracy ze Szkołą Podstawową z Görlitz w klasach 1-4. Współpraca ta trwa już ponad 10 lat. Udział w niej biorą klasy 1b, 2b, 3c oraz grupa uczniów z klas 4a i 4b. W wymienionych klasach uczniowie uczą się języka niemieckiego, a współpraca jest ważnym elementen w procesie poznawania tego języka.

Każda klasa bierze udział w 7 spotkaniach w ciągu całego roku szkolnego. Odbywają się one w Polsce i w Niemczech, w szkołach oraz w placówkach kulturalno-oświatowych (w zależności od realizowanej tematyki). Celem wspólnych zajęć klas partnerskich jest przede wszystkim nauka języka sąsiada poprzez tzw. „żywy kontakt z językiem”. Zajęcia są prowadzone w tandemach językowych, czyli w parach polsko – niemieckich. Tematy, które realizujemy są dopasowane do wieku oraz umiejętności językowych uczniów.

Wspólne działania mają na celu poznanie kultury, tradycji, zwyczajów i obyczajów partnera, przełamanie barier językowych, integracja, tolerancja, zaprzyjaźnienie się, nauka współpracy z obcojęzycznym kolegą oraz odkrywanie wspólnych cech i zainteresowań. Pary Tandemowe uczą się, wzajemnie się wspierają i ostatecznie odnoszą wspólny sukces. W czasie nauki wymowy dzieci czują się partnerowi potrzebne, niezbędne. To potęguje chęć nauki języka obcego, wzbudza zainteresowanie oraz niweluje strach i obawę przed własnymi błędami językowymi.

W ramach współpracy ze szkołą partnerską organizujemy również kursy języka niemieckiego dla rodziców dzieci uczestniczących w projekcie. Te zajęcia pozwalają na przełamanie barier językowych i kulturowych.

 

 

Artykuły

Słodka niespodzianka dla klasy 2b

2018-05-13

W dniu 27 kwietnia 2018 r. odwiedziliśmy już po raz kolejny niemieckich kolegów. Nasz wyjazd do Görlitz odbył się w ramach współpracy polsko-niemieckiej. Na samym początku spotkania dowiedzieliśmy się, że czeka na nas niespodzianka, ale nikt nie chciał zdradzić nam więcej szczegółów. Byliśmy bardzo ciekawi, co to za niespodzianka. Najpierw mieliśmy jednak - zresztą tak jak zawsze - zajęcia w dwóch mieszanych grupach. Połowa uczniów brała udział w grach i zabawach ruchowych, tym razem na boisku szkolnym. Byliśmy podzieleni na dwie drużyny. Naszym zadaniem było jak najszybciej pokonać tor przeszkód i wypełnić kartę do gry w bingo w taki sposób, aby mieć wykreślonych pięć cyfr obok siebie. Ta część z nas, która została w sali lekcyjnej, miała zajęcia językowe. My także graliśmy w bingo, ale tylko rzucaliśmy dwoma kostkami w czterech grupach, mówiliśmy liczbę oczek po polsku lub po niemiecku i skreślaliśmy je na naszej karcie pracy. Naszym zadaniem było wykreślenie aż wszystkich cyfr. Zwycięzcy jako pierwsi poznali smak niespodzianki. Na każdego z nas czekała słodziutka wata cukrowa. Okazało się, że nasza partnerska szkoła posiada specjalne urządzenie do produkcji waty cukrowej, a ponieważ był to ostatni dzień wspólnych zajęć tandemowych w tym roku szkolnym, zaplanowano słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów. Ten pomysł bardzo nam się spodobał! Po przerwie śniadaniowej tradycyjnie każda grupa udała się na inne zajęcia. Ci z nas, kórzy poszli na zajęcia językowe, wiedzieli już od kolegów, jaka niespodzianka na nas czeka. To bardzo motywowało do pracy, bo każdy z nas chciał jak najszybciej spróbować słodkiej waty cukrowej. Czas spędzony w ten piątek w Görlitz minął nam bardzo szybko. Za miesiąc pojedziemy razem na wycieczkę do Wyspy Kultury Einsiedel. Ciekawe, czy tam też będą czekały na nas jakieś niespodzianki?

Czytaj więcej o: Słodka niespodzianka dla klasy 2b

Współpraca polsko-niemiecka w klasie 1 b

2018-05-13

W dniu 20 kwietnia 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach współpracy polsko-niemieckiej. Tym razem klasa pierwsza 1b gościła uczniów z Görlitz w Zgorzelcu. Tematem spotkania była „Wiosna“. Formuła dnia wspólnych zajęć jest już doskonale znana pierwszakom. Jak zwykle zostali oni podzieleni na dwie mieszane grupy. Jedna grupa pracowała w parach tandemowych pod czujnym okiem nauczycielki języka niemieckiego nad słownictwem związanym z wiosną. Uczniowie wspólnie wypełniali arkusze pracy, ćwiczyli wymowę nowych wyrazów. W tym samym czasie druga grupa brała udział w zabawach ruchowych, które przygotowała i przeprowadziła wychowawczyni klasy 1 b pani Iwona Makowska-Rybak. Po wspólnej przerwie śniadaniowej nastąpiła wymiana grup na zajęciach. Wszyscy uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali w parach, a podczas rywalizacji sportowej walczyli o każdy punkt dla swojej grupy, chociaż nie walczyli ani o kufer złota ani o medale ani o oceny. Nagrodą dla wszystkich była dobra zabawa oraz miło spędzony czas.

Czytaj więcej o: Współpraca polsko-niemiecka w klasie 1 b

Piątek trzynastego w klasie 3c

2018-04-18

Akurat w piątek, 13 kwietnia 2018 r. wypadł termin kolejnego spotkania w ramach współpracy polsko-niemieckiej. Tym razem to uczniowie z Görlitz przyjechali z wizytą do Zgorzelca., a gospodarzem była klasa 3c wraz z wychowawczynią panią Danutą Konieczną oraz nauczycielką języka niemieckiego. Wszyscy bardzo szybko odnaleźli swoich partnerów i można było przejść do zajęć. Utworzone zostały dwie grupy. Jedna grupa miała najpierw zajęcia językowe, na których uczniowie poznawali i utrwalali słownictwo związane z tematem rodzina. Potem każdy musiał opowiedzieć partnerowi o swojej rodzinie – polscy uczniowie w języku niemieckim a niemieccy w języku polskim. W tym samym czasie pozostała część grupy miała zajęcia sportowe na boisku szkolnym, m.in. grała w zbijaka, w parach trzeba było przenieść piłkę bez pomocy rąk. Po krótkiej przerwie grupy się wymieniły, uczniowie z zajęć ruchowych udali się na zajęcia językowe, a ci z sali lekcyjnej na boisko. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem walczyli o punkty w rywalizacji sportowej, a w klasie w parach tandemowych pilnie wykonywali kolejne ćwiczenia językowe. Okazało się, że piątek trzynstego wcale nie musi być pechowym i ponurym dniem, bo jest na to sposób - wspólna nauka oraz zabawa z niemieckimi rówieśnikami.

Czytaj więcej o: Piątek trzynastego w klasie 3c

Tradycje wielkanocne

2018-03-18

W dniu 16 marca 2018 r. uczniowie klasy 1b udali się pod opieką wychowawczyni, pani Iwony Makowskiej-Rybak oraz pani od języka niemieckiego do Görlitz. Dla pierwszaków było to już kolejne spotkanie w ramach współpracy polsko-niemieckiej i tym razem odbyło się ono w niemieckiej szkole partnerskiej. Tematem zajęć były tradycje wielkanocne, dlatego pierwszaki wspólnie poznawały nowe słownictwo związane z tą tematyką, wypełniały karty pracy, ćwiczyły wymowę. Tego dnia obchodziła urodziny Nele, uczennica klasy pierwszej w Görlitz, dlatego w czasie przerwy śniadaniowej wszyscy zostali poczęstowani słodyczami i owocami. Po przerwie odbywały się wyścigi na wesoło, podczas których można było się wykazać umiejętnością szybkiego reagowania, strategicznego planowania, pracy zespołowej oraz dobrą znajomością matematyki. Podczas piątkowego spotkania był czas na konwersację, wspólną pracę, naukę i zabawę.

Czytaj więcej o: Tradycje wielkanocne

Wiosenne spotkanie klasy 2b w Görlitz

2018-03-12

W dniu 9 marca 2018 r. mieliśmy kolejne zajęcia tandemowe w ramach współpracy polsko-niemieckiej. Wspólnie z panią od języka niemieckiego udaliśmy się do szkoły w Görlitz. Tematem spotkania była wiosna, dlatego na zajęciach językowych poznaliśmy m.in. nazwy pierwszych wiosennych kwiatów. Na zajęciach ruchowych utrwalaliśmy nazwy liczebników, a wszystkie konkurencje wykonywaliśmy w dwóch grupach. Świetnie się bawiliśmy, ale nie tylko, ponieważ poznaliśmy wiele nowych niemieckich wyrazów.

Czytaj więcej o: Wiosenne spotkanie klasy 2b w Görlitz

Współpraca polsko-niemiecka w klasie 3c

2018-03-12

W piątek 2 marca 2018 r. uczniowie klasy 3c wraz z opiekunami panią Danutą Konieczną i panią od języka niemieckiego udali się z wizytą do szkoły partnerskiej w Görlitz. Tym razem tematem zajęć tandemowych był czas wolny. Okazało się, że polscy i niemieccy uczniowie mają podobne zainteresowania, np. piłkę nożną, grę na komputerze. Podczas spotkania zaskoczyły wszystkich dwie rzeczy: namalowane na szybach przez mróz wzory kwiatowe (dziś można je już rzadko spotkać) oraz nietypowe wykorzystanie sztućców podczas zabaw ruchowych (służyły do przekazania informacji, np. łyżka to klępnięcie sąsiada w prawe ramię). Podczas współpracy był czas zarówno na naukę jak i zabawę.

Czytaj więcej o: Współpraca polsko-niemiecka w klasie 3c

Współpraca w klasie 2b

2018-02-18

W dniu 12.01.2018 spotkaliśmy się już po raz trzeci z naszymi rówieśnikami z Görlitz. Goście z Niemiec przyjechali do Zgorzelca, ponieważ spotkanie było w naszej szkole. Na pierwszej lekcji połowa grupy miała zajęciach językowe. Utrwalaliśmy na nich liczbeniki od 1 do 20, ćwiczyliśmy także wymowę. Druga grupa miała zajęcia ruchowe połączone z nauką na małej sali. Po krótkiej przerwie śniadaniowej wymieniliśmy się. Tym razem współpraca odbyła się w ostanim dniu nauki przed feriami zimowymi. Do zobaczenia po feriach!

 

 

Czytaj więcej o: Współpraca w klasie 2b

Pyszne pierniki, piękne ozdoby czyli współpraca w klasie 3c

2018-02-18

W dniu 15.12.2017 r. klasa 3c wraz z wychowawczynią panią Danutą Konieczną oraz panią od języka niemieckiego gościły w Zgorzelcu klasę partnerską i nauczycieli z Görlitz. Ponieważ spotkanie odbyło się w okresie przygotowań do świąt Bożego Narodzenia, nie mogło zabraknąć na nim świątecznych akcentów. W parach tandemowych uczniowie poznawali słownictwo typowe dla Bożego Narodzenia oraz powitania Nowego Roku. Zamiast zajęć ruchowych zaplanowane zostały tym razem zajęcia plastyczne. Uczniowie samodzielnie, ale pod czujnym okiem wychowawców wykonywali piękne ozdoby świąteczne. W czasie przerwy śniadaniowej każdy mógł spróbować tradycyjnych pierniczków, które specjalnie na to spotkanie upiekły: mama Jana oraz babcia Dominika i Mateusza. Dziękujemy! Były naprawdę pyszne! Wspólne zajęcia upłynęły nam w mgnieniu oka, a na naszych niemieckich kolegów czekał już autobus. Do zobaczenia w Nowym Roku!

Czytaj więcej o: Pyszne pierniki, piękne ozdoby czyli współpraca w klasie 3c

Uczniowie z Görlitz z wizytą u kl. 1b

2018-02-18

W dniu 05 stycznia 2018 r. odbylo się kolejne spotkanie w ramach współpracy polsko – niemieckiej. Tym razem to koledzy z Niemiec przyjechali do klasy 1b do Zgorzelca, aby wspólnie brać udział w zajęciach językowych i ruchowych. Tematem przewodnim spotkania była zima. Okazało się, że prawie wszyscy bez problemu rozpoznali swojego partnera, z którym pracowali podczas ostatniej współpracy. Następnie utworzone zostały dwie grupy. Pierwsza grupa miała zajęcia językowe w klasie. Uczniowie poznawali kilka podstawowych wyrażeń, opisujących typowo zimowe aktywności. Tutaj pomocą służyła wychowawczyni klasy 1b pani Iwona Makowska-Rybak oraz wychowawczyni klasy pierwszej z Görlitz. W tym czasie druga grupa miała zajęcia z panią od j.niemieckiego na małej sali gimnastycznej. Łączyły one ze sobą ruch i naukę. Wszyscy ćwiczyli wymowę imion uczestników spotkania, utrwalali nazwy kolorów. Potem  była krótka przerwa śniadaniowa. Po przerwie uczniowie z zajęć ruchowych udali się do klasy, a ci z klasy do małej sali gimnastycznej. Piątkowe spotkanie z rówieśnikami z Görlitz szybko dobiegło końca, ale dało dużo radości i zadowolenia z postępów w nauce języka niemieckiego.

Czytaj więcej o: Uczniowie z Görlitz z wizytą u kl. 1b

Współpraca polsko-niemiecka klasa 1b

2018-02-18

W dniu 2 lutego 2018 odbyły się kolejne zajęcia dla klasy 1b i ich kolegów z Görlitz w ramach współpracy polsko-niemieckiej. Tradycyjnie utworzone zostały dwie grupy. Uczniowie z pierwszej grupy wykonywali zadania w parach, przyporządkowywali zapis słowny do cyfry, wspólnie ćwiczyli wymowę liczebników od 0 do 10, pytali się nawzajem o wiek i udzielali odpowiedzi. Podczas pracy pomocą służyły im wychowawczynie. Pozostali uczniowie mieli w tym samym czasie zajęcia ruchowe z nauczyielką j.niemieckiego. Były one połączone z utrwalaniem nazw liczebników oraz imion kolegów i koleżanek ze współpracy. Wszyscy świetnie sobie radzili zarówno z zapamiętywaniem imion jak i z liczebnikami. Po krótkiej przerwie śniadaniowej nastąpiła zamiana grup. Dzisiejsze spotkanie pokazało, że praca w parach tandemowych to bardzo dobry sposób na ćwiczenie wymowy trudnych wyrazów.

Czytaj więcej o: Współpraca polsko-niemiecka klasa 1b

Wyjazd do Görlitz klasy 1b

2018-02-18

W dniu 29 września uczniowie klasy 1b brali po raz pierwszy udział we współpracy polsko-niemieckiej, opiekę nad nimi pełniły wychowawczyni - pani Iwona Makowska-Rybak i nauczycielka j.niemieckiego. Wszyscy uczniowie mieli mnóstwo pytań przed pierwszym wyjazdem, jak wygląda szkoła w Görlitz, jacy są uczniowie, jak się nazywają, na czym polega wspólna praca …

W piątek rano wszytsko stało się jasne. Najpierw wszyscy udali się do szatni, ponieważ tutaj przez cały rok obowiązuje obuwie zmienne, a potem do klasy. Czekali tam już niemieccy uczniowie ze swoimi nauczycielami. Po krótkim powitaniu utworzone zostały pary tandemowe i można było przejść do dalszej pracy. Połowa uczniów udała się na zabawy integracyjno-ruchowe. Natomiast ci, którzy pozostali w klasie mieli najpierw zajęcia językowe. Po wspólnej przerwie śniadaniowej nastąpiła zamiana grup. Większość uczniów dopiero niedawno rozpoczęłą naukę języka obcego (polscy uczniowie - języka niemieckiego, a niemieccy - naukę języka polskiego), dlatego mimika twarzy, dłonie, kartka papieru bardzo pomagały we wzajemnej komunikacji. Czasami pomagali nauczyciele. Wszystkie pary wykonywały swoje zadania z wielkim zaangażowaniem i nawet nie zauważyły, że współpraca w dniu dzisiejszym dobiegła końca. Do zobaczenia wkrótce!

Czytaj więcej o: Wyjazd do Görlitz klasy 1b

Harmonogramy współpracy polsko – niemieckiej

2018-02-18

Klasa 1 b

 

Piątki na 1-3 godzinie lekcyjnej

 

29.09.2017                       Görlitz

Imiona/ Vornamen

05.12.2017                                        Zgorzelec

Projekt w Muzeum Łużyckim

05.01.2018                       Zgorzelec

Zima/ Winter

02.02.2018                       Zgorzelec             

Liczby/ Zahlen

16.03.2018                       Görlitz

Wielkanoc/ Ostern

20.04.2018                       Zgorzelec

Wiosna/ Frühling

15.06.2018                       Zentendorf

Wspólna wycieczka do Wyspy Kultury Einsiedel (Kulturinsel Einsiedel)

koło Zentendorf (Niemcy)

 

Klasa 2 b

Piątki na 1-3 godzinie lekcyjnej

27.10.2017                       Zgorzelec

Jesień/ Herbst

24.11.2017                       Görlitz

Zima/ Winter

06.02.2018                       Zgorzelec             

Projekt w Muzeum Łużyckim

12.01.2018                       Zgorzelec

Liczby/ Zahlen

09.03.2018                       Görlitz

Wiosna/ Frühling

27.04.2018                       Görlitz                 

Pogoda/ Wetter

25.05.2018                       Zentendorf

Wspólna wycieczka do Wyspy Kultury Einsiedel (Kulturinsel Einsiedel)

koło Zentendorf (Niemcy)

 

 

Klasa 3 c

 

 

 

Piątki na 1-3 godzinie lekcyjnej

 

22.09.2017                       Görlitz

 

Ja + ty = my/ Ich + du = wir

 

Od 13.11.2017 do 18.11.2017

 

Projekt muzyczny „Podróż do muzyki“

 

07.12.2017                       Zgorzelec

 

Projekt w Muzeum Łużyckim

 

15.12.2017                       Zgorzelec

 

Boże Narodzenie, Sylwester/ Weihnachten, Silvester

 

02.03.2018                       Görlitz

 

To, co wspólne/ Gemeinsames

 

13.04.2018                       Zgorzelec

 

Moja rodzina/ Meine Familie

 

18.05.2018                       Görlitz

 

Natura/ Natur

 

08.06.2018                       Zgorzelec

 

Wspólna wycieczka do Wyspy Kultury Einsiedel (Kulturinsel Einsiedel)

 

koło Zentendorf (Niemcy)

 

 

Klasy 4a i b

 

Piątki na 1-3 godzinie lekcyjnej

27.09.2017                       Görlitz

Muzyka/ Musik

25.10.2017                       Zgorzelec

Sport/ Sport

29.11.2017                       Görlitz

Liczby/ Zahlen

01.02.2018                       Zgorzelec             

Projekt w Muzeum Łużyckim

28.02.2018                       Zgorzelec

Mój idol/ Mein Star

11.04.2018                       Görlitz

Moja rodzina/ Meine Familie

16.05.2018                       Zgorzelec

Wspólna wycieczka do Wyspy Kultury Einsiedel (Kulturinsel Einsiedel)

koło Zentendorf (Niemcy)

 

 

 

 

 

Czytaj więcej o: Harmonogramy współpracy polsko – niemieckiej

POLSKO – NIEMIECKIE LEGENDY ŁUŻYCKIE w KLASIE 2B

2018-02-16

W dniu 6.02.2018r. wspólnie z naszym kolegami z Gorlitz wzięliśmy udział we wspaniałych warsztatach zorganizowanych w Muzeum Łużyckim. Mieliśmy okazję zapoznać się z niesłyszanymi dotąd przez nas legendami naszego miasta i okolic, jak również zagłębić się odrobinę w dawne czasy dzięki eksponatom znajdującym się na miejscu. Samodzielnie zrobiliśmy „potworki”, które każdy z nas zabrał do domu oraz uczestniczyliśmy w warsztatach muzycznych. Mieliśmy okazję poznać tradycyjne tańce polskie oraz zacieśnić przyjaźń pomiędzy nami a kolegami z Gorlitz podczas wspólnych zabaw przy muzyce. Było to spotkanie pełne wrażeń i radości.

Czytaj więcej o: POLSKO – NIEMIECKIE LEGENDY ŁUŻYCKIE w KLASIE 2B

WSPÓLNA NAUKA Z NASZYMI KOLEGAMI Z GORLITZ

2018-02-16

W dniu 27.10.2017r. rozpoczęliśmy kolejny rok współpracy z kolegami i koleżankami z Gorlitz. Po tak długiej przerwie nie mogliśmy się doczekać spotkania. Tematem naszych lekcji była „Jesień”. Po pierwszych nieśmiałych przywitaniach ruszyliśmy do wspólnych zadań. Poznaliśmy kilka przydatnych zwrotów i zrobiliśmy jesienny kolaż. Na koniec pani przygotowała dla wszystkich „dar jesieni” – przepyszne jabłka.

Czytaj więcej o: WSPÓLNA NAUKA Z NASZYMI KOLEGAMI Z GORLITZ

Klasa 3c w Muzeum Łużyckim

2017-12-14

Stowarzyszenie Kuźnia i Muzeum Łużyckie zorganizowały w dniu 7.12.2017 r. warsztaty dla uczniów klasy 3c oraz ich niemieckich kolegów. Cały projekt został dofinasowany ze środków Euroregionu Nysa. Tematem przewodnim spotkania były legendy łużyckie i region Górnych Łużyc. Uczniowie brali udział w zajęciach manualnych, na których tworzyli swoje maskotki, zwiedzali muzeum, a na warsztatach poznawali niektóre polskie tańce ludowe oraz tradycje typowe dla Górnych Łużyc. Najciekawszym punktem programu okazały się mroczne legendy pochodzące ze Zgorzelca, Görlitz i okolic. By ich wysłuchać, uczniowie musieli  odnaleźć kilka skrytek i sekretnych przejść, a dodatkowo same legendy wywoływały dreszczyk emocji. Była to fajna i atrakcyjna dla uczniów lekcja muzealna.

Czytaj więcej o: Klasa 3c w Muzeum Łużyckim

Klasa 2b z wizytą w Görlitz

2017-12-14

W dniu 24.11.2017 r. mieliśmy kolejne spotkanie w ramach współpracy polsko – niemieckiej. Tym razem to my udaliśmy się do Görlitz, aby z naszymi kolegami brać udział w zajęciach językowych. Na pierwszej lekcji ćwiczyliśmy w parach wymowę i pisownię nazw odzieży zimowej. Następne zajęcia łączyły ze sobą ruch i naukę. Rywalizowaliśmy w grupach jednocześnie utrwalając liczebniki i kolory. Taka forma nauki bardzo nam się spodobała.

Czytaj więcej o: Klasa 2b z wizytą w Görlitz

Dziecięca podróż do muzyki

2017-12-05

W dniach od 13 do 18.11.2017 r. uczniowie klasy 3 c z wychowawcą p. Danutą Konieczną i nauczycielem języka niemieckiego p. Moniką Mazur – Heider wzięli udział polsko-niemieckim projekcie muzycznym „Dziecięca podróż do muzyki”. Naszą bazą była miejscowość Seifhennersdorf, gdzie w uroczo położonym pensjonacie przygotowywaliśmy się do wystawienia musicalu pt. „Gdzie jest Susi?”. Musical to forma teatralna łącząca muzykę, piosenki, dialogi i taniec. Cała treść utworu wyrażona jest poprzez słowo, muzykę, ruch oraz elementy techniczne, które tworzą jedną, spójną całość. Aby to osiągnąć, przez cały nasz pobyt ciężko pracowaliśmy podczas warsztatów aktorskich, tanecznych i wokalnych prowadzonych przez profesjonalnych muzyków, aktorów i choreografów z Polski i Niemiec. Efekt naszej pracy można było zobaczyć podczas przedstawienia, które zostało zaprezentowane 19.11.2017 r. w Karli-Haus w Seifhennersdorf. Obecni na premierze nasi najbliżsi nie kryli wzruszenia widząc nas na scenie tańczących oraz recytujących i śpiewających w dwóch językach. Poczuliśmy, co to znaczy być gwiazdą J. To była dla nas jedyna w swoim rodzaju, niezapomniana przygoda.

                               Wychowawca klasy 3 c  Danuta Konieczna

Czytaj więcej o: Dziecięca podróż do muzyki

WSPÓLNA NAUKA Z NASZYMI KOLEGAMI Z GOERLITZ

2017-11-05

W dniu 27.10.2017r. rozpoczęliśmy kolejny rok współpracy z kolegami i koleżankami z Goerlitz. Po tak długiej przerwie nie mogliśmy się doczekać spotkania. Tematem naszych lekcji była „Jesień”. Po pierwszych nieśmiałych przywitaniach ruszyliśmy do wspólnych zadań. Poznaliśmy kilka przydatnych zwrotów i zrobiliśmy jesienny kolaż. Na koniec pani przygotowała dla wszystkich „dar jesieni” – przepyszne jabłka.

Czytaj więcej o: WSPÓLNA NAUKA Z NASZYMI KOLEGAMI Z GOERLITZ

Uczniowie klasy 3c u przyjaciół za Nysą

2017-09-30

W piątek, 22 września 2017 r. uczniowie klasy 3c wraz z wychowawczynią panią Danutą Konieczną i nową germanistką jako pierwsi wyruszyli do Görlitz na spotkanie z kolegami ze szkoły Dietrich-Heise-Schule. Pomimo wakacyjnej przerwy pary tandemowe natychmiast się odnalazły. Natychmiast wspólnie przystąpiły do pracy zarówno w języku polskim jak i niemieckim, ponieważ nasi koledzy z Niemiec uczą się języka polskiego. Tym razem tematem przewodnim zajęć było „Ty + ja = my“. Nasze spotkanie w Görlitz zorganizowane w ramach współpracy polsko-niemieckiej szybko dobiegło końca, ale za miesiąc się znowu zobaczymy.

Czytaj więcej o: Uczniowie klasy 3c u przyjaciół za NysąKalendarium

Czwartek, 2018-11-15

Imieniny: Amielii, Idalii

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1673225
  • Do końca roku: 46 dni
  • Do wakacji: 218 dni

Ilosc zapytan : 203