Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / Kalendarz

Kalendarz

Artykuły

Jak żyć ze smogiem?

2018-04-22
Powiększ zdjęcie

Już wiemy co to jest i jak tworzy się smog? Podczas poniedziałkowych zajęć uczniowie klasy I c dowiedzieli się jak walczyć ze smogiem.
Na początku zajęć przeprowadzono eksperyment, w którym uczestniczyły dzieci podzielone na 6 zespołów: szkło, plastik, metal, papier, bio i inne. Ich zadaniem było posegregowanie śmieci. Wykonali je wyśmienicie i doszli do wspólnego wniosku, że segregacja zmniejsza ilość odpadów. Już wiedzą, że posegregowane odpady można oddać procesowi recyklingu.  Podczas zajęć był czas na wykonanie znaczków recyklingowych i zabaw utrwalających zdobyte wiadomości. Następnie uczniowie wysłuchali wykładu, w którym prowadzący zwrócił szczególną uwagę na problem palenia śmieci i ich skutków. Wspólna dyskusja skończyła się podsumowaniem:
- nie wolno palić śmieci;
- śmieci należy segregować;
-nie wolno palić złej jakości węgla;
- nie wolno palić mokrego węgla w kominkach;
- trzeba wymienić stare węglowe piece na nowe.

Na zakończenie zajęć dzieci wykonały prace plastyczne antysmogowe. Miały  zadanie domowe-  podzielić się zdobyta wiedzą z bliskimi.

 

Czytaj więcej o: Jak żyć ze smogiem?

75. rocznica wybuchu powstania w getcie w Warszawie

2018-04-22
Powiększ zdjęcie

Dnia 19 kwietnia uczennice i uczniowie klas 5b i 5c wraz z wychowawcami Jadwigą Proniewicz-Hasiak i Tomaszem Stypczyńskim odwiedzili Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. Centrum to mieści się w miejscu, gdzie nazistowskie władze Niemiec ulokowały obóz przeznaczony dla jeńców wojennych €“ Stalag VIIIA. Podczas spaceru ze szkoły do Stalagu wiele interesujących wiadomości o historii tego miejsca przekazał pan Stypczyński.
Organizatorzy Centrum prowadzą szeroko zakrojoną działalność edukacyjną i kulturalną głównie dla młodzieży polskiej i  niemieckiej. Dzisiaj były uroczystości upamiętnienia 75. rocznicy wybuchu powstania w getcie w Warszawie. Na początku przedstawiono film dokumentalny „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”, a potem odbył się w koncert muzyki żydowskiej, który  wykonali wspaniali artyści: pani Sonia Markiewicz - fortepian i pan Karol Lipiński-Brańka  skrzypce.

Miłym akcentem na zakończenie uroczystości był poczęstunek.                                

Warto odwiedzić to miejsce, w którym 15 stycznia 1941 roku Olivier Messiaen wraz z muzykami-współwięźniami wykonał po raz pierwszy swój znany dziś na całym świecie „Kwartet na koniec czasu”.

 

Czytaj więcej o: 75. rocznica wybuchu powstania w getcie w Warszawie


Kalendarium

Czwartek, 2018-10-18

Imieniny: Hanny, Klementyny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1651299
  • Do końca roku: 74 dni
  • Do wakacji: 246 dni

Ilosc zapytan : 233