UCZNIOWIE KLAS III NA WARSZTATACH

Trzcinka, stalówka, obsadka, kałamarz, rylec. Kto dziś pamięta takie relikty? Postanowiliśmy odbyć wraz z uczniami klas trzecich podróż do przeszłości. W tym celu 4 i 5 marca wybraliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej w Zgorzelcu, aby wziąć udział w warsztatach pt. „Kaligrafia-sztuka pięknego pisania” przygotowanych przez Panią Urszulę Kurjańską. Zajęcia składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Podczas części pierwszej uczestnicy poznali podstawowe przybory kaligraficzne, historię tak dziś popularnego ołówka, zastanawiali się, dlaczego warto pisać starannie oraz na czym polega piękne pisanie, natomiastw części drugiej wzięli udział w zajęciach praktycznego pisania. W tym czasie mieli możliwość pisania gęsim piórem, stalówką czy ołówkiem. Wszystko po to, by zachęcić najmłodszych do zainteresowania kaligrafią, która pozwoli im nie tylko rozwinąć umiejętności manualne, ale również nauczyć się dyscypliny pracy, cierpliwości i dokładności. 60 minut minęło niepostrzeżenie, a niełatwa praca pochłonęła dzieci w 100%. Wszyscy pracowali z wielkim zaangażowaniem i z dumą prezentowali swoje prace, które na zakończenie mogli zabrać do domu. Niektórzy po zakończonych zajęciach postanowili nabyć gęsie pióra oraz stalówki, by kontynuować przygodę z kaligrafią.

Dziękujemy raz jeszcze p.Urszuli za oryginalne zajęcia i mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy.

Iwona Stawowa