Zajęcia w ramach projektu Uniwersytet Dzieci: Ciekawscy Trzecioklasiści. Jaki napisać list ?

Ciekawscy Trzecioklasiści. Jaki napisać list ?

Zajęcia w ramach projektu Uniwersytet Dzieci były doskonałą okazją na przypomnienie i utrwalenie zasad pisania listów przed Ogólnopolskim Sprawdzianem Kompetencji Trzecioklasisty. Na początku zajęć uczniowie zapoznali się z krótką historią pisania listów, wymienili się również informacjami na temat dzisiejszych metod przekazywania sobie wiadomości. Następnie w małych grupach szukali ukrytych w klasie kopert. Po znalezieniu każda z grup musiała sprawdzić, czy koperty zostały poprawnie zaadresowane oraz prawidłowo ułożyć znajdujące się w nich listy w postaci puzzli.  Kolejno grupy odczytały swoje listy, dokonały analizy ich treść oraz utrwaliły stałe elementy listu. W dalszej części zajęć uczniowie wykonali zadanie, jakim było wyszukanie i sprawdzenie błędów w przygotowanych wiadomościach. Po wykonaniu zadań, obejrzeli film pt.:" Co nam mówi charakter pisma?", z którego dowiedzieli się, że wyjątkowy wygląd pisma każdego człowieka daje możliwość wyciągania ciekawych wniosków o osobowości i jego charakterzeWiele radości sprawiła uczniom jedna z technik szyfrowania. Dzieci zapisały tajną wiadomość wykałaczką maczaną w soku z wyciśniętej cytryny. Po wysuszeniu kartek z zaszyfrowana treścią, wymieniły się nimi i próbowały je odszyfrować.

Wioletta Zdanowicz